اقامت ترکیه 2020 (پاسپورت ترکیه و قوانین مهاجرت)

اقامت ترکیه

کشور ترکیه به سبب نزدیکی و همسایگی با ایران برای کسانی که قصد اقامت در یک کشور خارجی و نزدیک به وطن خود را دارند گزینه بسیار مناسبی است، زیرا شرایط زندگی و فرهنگ ترکیه نسبت به کشورهای اروپای غربی به سبک زندگی ایرانیان شباهت های بیشتری دارد و زندگی در این کشور برای ما راحت تر است همچنین برقراری ارتباط و روابط اجتماعی نیز صمیمانه تراز اروپای غربی صورت می پذیرد. توصیه می کنیم که پیش از سفر و مهاجرت به یک کشور خارجی، حتماً در مورد شرایط زندگی و مسائل مربوطه به اندازه نیاز مطالعه کرده و اطلاعات خود را در مورد کشور مقصد بالا ببرید.

از این رو اگر قصد مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور را دارید می توانید اطلاعات مفیدی از این مقاله کسب نمایید. آیا شما هم به دنبال مطالب ناگفته در مورد شرایط اخذ اقامت ترکیه می باشید؟ برای اولین بار در ایران قصد داریم تا تمام جوانب دریافت اقامت و ارزش پاسپورت ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم، با ترک نیک همراه باشید و در صورت رضایت این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. در این ویدئو به سوالات بسیاری از شما عزیزان در مورد اقامت ترکیه، خرید ملک و شرایط کار در ترکیه پاسخ داده می شود:

کشور ترکیه یکی از ده مقصد اصلی گردشگری و مهاجر پذیر برتر جهان است که سالانه پذیرای بیش از 35 میلیون بازدید کننده مي باشد. تركيه کشوري با موقعیت خاص جغرافیایی، دارای طبیعت زیبا و از نظر فرهنگی غنی است و دارای شگفت انگیز ترین هتل و بوتیک لوکس در جهان محسوب مي شود. از طرف دیگر به دلیل رقابت شدید بین آژانس های مسافرتی، زیباترین هتل ها را با نرخ بسیار مناسب می توان پیدا کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله جذاب بررسی 10 هتل لوکس 5 ستاره در استانبول را از دست ندهید.

اطلاعات مفید در مورد ترکیه
Useful information about Turkey

اطلاعات مفید در مورد ترکیه

ترکیه کشوری اروپایی-آسیایی بوده که شهر آنکارا پایتخت آن و مردم اش نیز به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند و همچنین دین اسلام به عنوان دین رسمی این کشور شناخته شده است. امروزه دریافت اقامت این کشور گردشگری مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و بسیاری به دنبال راهی برای این بوده که اقامت ترکیه را دریافت کنند.

تاریخ سکونت انسان در ترکیه به 25000 سال پيش بر می گردد. هیتی ها، هلن ها، رومی ها، بیزانس ها، سلجوقیان، عثمانی ها و همچنین تعداد زیادی از تمدن های دیگر طی هزاران سال در ترکیه زندگی کردند و بسیاری از مکان ها و آثار بينظير تاریخی را به وجود آورده اند. پیش از هر چیز توجه شما را به ویدئو زیر جلب می کنم.

این کشور از لحاظ منابع طبیعی، ارزش های فرهنگی، ساختارهای تاریخی و مزیت های جغرافیایی ویژه هر ساله توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان بازدید می شود. امروزه اخذ تابعیت و گذرنامه ترکیه ای بسیار آسان است و از طرفی شهروند ترکیه بودن مزایای بسیاری را به همراه دارد. همچنين اتباع خارجی می توانند از طریق خرید ملک یا سرمایه گذاری با مبلغ تعیین شده توسط دولت این کشور، تابعیت و پاسپورت ترکیه بگیرند. با داشتن گذرنامه ترکی، می توانید به 77 کشور بدون ویزا و 7 کشور با ویزای الکترونیکی سفر کنید.

کشور ترکیه یکی از مقاصد گردشگری مهم در سطح جهان می باشد و همانطور که گفته شد در هر سال بیشتر از 35 میلیون گردشگر به این کشور سفر می کنند. موقعیت جغرافیای خاص این کشور و همچنین قرار گرفتن بخشی از خاک این کشور در اروپا و بخشی در آسیا محبوبیت این کشور را مضاعف کرده است. همسایگی و شباهت های بی شمار کشور ترکیه به ایران باعث شده است که ایرانیان زیادی به این کشور سفر نمایند.

چرا به ترکیه مهاجرت کنیم؟
Why immigrate to Turkey

چرا به ترکیه مهاجرت کنیم؟

از نظر تاریخی، ترکیه کشور مقصد مهاجران بوده و تلاقی بین اروپا و آسیا مي شده است. رویداد های اخیر منطقه ای باعث شده است که ترکیه به طور فزاینده ای به یک کشور مهم و مقصد ترانزیت برای کسانی که از جنگ، فقر و فجایع كشورشان گریخته اند، بدل شود.

ترکیه میزبان یکی از بزرگترین جمعیت مهاجر و پناهنده در جهان است. در پایان سال 2015 بیش از 2.5 میلیون نفر در مرزهای ترکیه به دنبال حمایت موقت یا پناهندگی بودند كه در درجه اول سوری ها، عراقی ها و افغان ها بودند.

این روزها با توجه به آن که مهاجرت به ترکیه با استقبال بسیاری از سوی افراد غیرترکیه ای و به ویژه ایرانیان قرار گرفته لذا اخذ اقامت ترکیه نیز به طبع به موضوع بسیار مهم تری تبدیل شده است. از این رو در این مطلب ما قصد داشته به طور کاملا در رابطه با شرایط دریافت اقامت کشور ترکیه صحبت نموده و به تمامی سوالاتی که ممکن بوده شما در زمینه دریافت تابعیت ترکیه در ذهن داشته پاسخ دهیم، پس با ما همراه باشید.

مزایای اقامت ترکیه

Benefits of residency in Turkey

مزایای اقامت ترکیه

ترکیه کشور کار و تولید است. به همين دليل از سراسر جهان با استقبال کم نظیری روبرو شده است. همچنين قطب تمدن اروپا با جهان باستان و مدرن غربی نيز محسوب مي شود. شهروندان ترکیه برای همه کشورها ارزشمند هستند و مرزهای تمامی کشورها برای محصولات و صادرات ترکیه باز است. به اين علت شهروند ترکیه بودن برای بسیاری از افراد به یک رویا تبدیل شده است. در ادامه بیشتر با مزایای داشتن اقامت ترکیه آشنا خواهیم شد:

 • ترکیه کشوری است که با کشورهای اروپایی همسایه است.
 • اقتصاد ترکیه و صنعت آن در حال پیشرفت می باشد.
 • دارای دین و فرهنگی مشابه با ایران می باشد.
 • همسایه کشورمان ایران است.
 • مردم ایران برای رفتن به این کشور نیازی به گرفتن ویزا یا روادید نخواهند داشت.
مزایای دیگر اخذ اقامت کشور ترکیه
 • کیفیت بالای زندگی
 • استفاده از فرصت های آموزش پیشرفته و رایگان
 • بهره مندی از امکانات عالی بهداشتی
 • زندگی در یک محیط امن
 • با درخواست TCBI از خدمت سربازی معاف می شوید.
 • دسترسی به غذاهای ترکی ( یکی از غذاهای بی نظیر جهان).
 • در سال 2018 پاسپورت ترکیه با 114 امتیاز در رتبه 39 جهانی قرار گرفت و اجازه ورود بدون ویزا به 77 کشور، ورود بدون ویزا به 42 کشور و با اخذ ویزا در مرز و ورود به 7 کشور از طریق ویزای آنلاین دارد.
 • جلوگیری از تبعید به دلیل روادید منقضی شده.
 • اجازه اقامت کوتاه مدت براي یک یا دو سال زندگي در تركيه با امکان تمدید مجدد.
 • امکان ترک و بازگشت بدون نیاز به ویزا.
 • داشتن شماره شناسایی ملی (AKA Kimlik).
 • تسهیل در راه اندازی یک تجارت یا سرمایه گذاری در شرکت های این کشور.
 • خرید انواع خودروها با قیمت جهانی.
 • گرفتن آسان گواهینامه رانندگی.
 • شرایط مناسب برای افتتاح حساب بانکی.
 • اجاره ملک با شرایط استثنایی و قیمت مناسب.
مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020
طریقه اخذ اقامت ترکیه
How to get a residence permit in Turkey

طریقه اخذ اقامت ترکیه

اولین گام برای درخواست ویزای ترکیه، ارسال اسناد به سفارت یا کنسولگری ترکیه است. این اسناد قصد و صلاحیت شما برای سفر و ماندن در ترکیه را اثبات می کند. مدارک مورد نیاز برای ویزای ترکیه بسته به نوع ویزای مورد نظر متفاوت خواهد بود.

روش های کلی اخذ اقامت ترکیه
 1. اقامت کوتاه مدت
 2. اقامت بلند مدت

در این روش ها سرعت روند اخذ اقامت، هزینه و مدت زمان متفاوت می باشد. اقامت کوتاه مدت ترکیه معمولاً به صورت یکساله می باشد و به منظور فعالیت های مختلف مانند تحصیل، کار و گردشگری صادر می شود. برای اخذ اقامت کوتاه مدت شما می توانید با روش هایی مانند تحقیقات علمی، راه اندازی کسب و کار، اقامت توریستی، حضور در کارگاه آموزشی و تحصیلی، برنامه های درمانی و غیره اقدام کنید.

به منظور دریافت اقامت بلند مدت ترکیه باید با شرایطی که اقدام به اخذ اقامت یکساله کرده اید آن شرایط را حفظ کرده و هر سال مجوزتان را تمدید نمایید. شما تنها با خرید ملک و یا از طریق ازدواج می توانید اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید. اقامت دائم پس از چند بار تمدید سالانه اقامت کوتاه مدت در بیشتر مواقع امکان پذیر است. برای این کار شما باید به مدت 8 سال یا 5 سال به صورت متوالی اقامت کوتاه مدت داشته باشید تا واجد شرایط برای اخذ اقامت بلند مدت یا دائمی برای کشور ترکیه شوید.

اگر شرایط 8 سال تمدید اقامت کوتاه مدت و یا 5 سال اقامت متوالی را دارید باید شرایط ویژه دیگری نیز برای اخذ اقامت بلند مدت داشته باشید مانند عدم داشتن سوء پیشینه در سه سال گذشته، عدم دریافت کمک اجتماعی در سه سال گذشته، داشتن در آمد کافی و تحت پوشش بیمه معتبر پزشکی بودن.

Methods of obtaining Turkish residency
Methods of obtaining Turkish residency

روش های دریافت اقامت ترکیه

در این بخش قصد داریم تا روش های دریافت تابعیت ترکیه را بشناسیم بدین منظوز شما از طریق روش های زیر این امکان را داشته تا اقامت ترکیه را دریافت کنید:

 1. تحصیلی
 2. کاری
 3. سرمایه گذاری
 4. ازدواج
 5. تولد
 6. پناهندگی
اقامت تحصیلی ترکیه
Study Residency in Turkey

اقامت تحصیلی ترکیه

یکی از راه های دریافت اقامت ترکیه تحصیل در این کشور می باشد. رشته هایی چون گردشگری، روابط بین المللی، روانشناسی، علوم کامپیوتر، ریاضیات، طراحی گرافیک، عمران، مهندسی آی تی، انرژی اتمی، مهندسی صنایع، طراحی صنعتی، پزشکی، زمین شناسی و… رشته های پرطرفدار در ترکیه به شمار می آیند. پس چنانجه رشته تحصیلی مد نظر شما یکی از این موارد باشد، شانس بیشتری را نسبت به سایرین خواهید داشت.

برای دریافت اقامت تحصیلی ترکیه چه مقدار هزینه و شهریه مورد نیاز است؟ هزینه های زیر به صورت تقریبی و با توجه به تحقیقات از سایت های معتبر انگلیسی و ترک زبان بدست آمده است.

 • دانشگاه های دولتی ترکیه: 500 تا 2200 دلار
 • دانشگاه های خصوصی ترکیه: 4 هزار تا 20 هزار دلار
 • دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه: 15 هزار تا 25 هزار دلار
بورسیه تحصیلی ترکیه به سه دسته تقسیم می شود
 • بورسیه وزارت آموزش و پرورش ترکیه مختص شهروندان کشورهای آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و شرق اروپا.
 • بورسیه دانشگاه های خصوصی.
 • بورسیه دولت ترکیه ویژه شهروندان ترکیه و شهروندان خارجی که در ترکیه متولد شده اند.

در صورتی که فردی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شود، این بورسیه تمامی هزینه های تحصیلی، زندگی، سفر و اسکان او را پوشش خواهد شد.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی ترکیه
 1. اصل پاسپورت
 2. عکس پاسپورت (کپی)
 3. نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 4. رضایت نامه برای افرادی با سن زیر 18 سال
 5. رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 6. کسب نمره ی آیلتس بالای 6
 7. اظهارنامه تمکن مالی و یا نامه از سوپروایزر
دریافت اقامت کاری در ترکیه
Work Residence in Turkey

دریافت اقامت کاری در ترکیه

برای دریافت اقامت کاری در ترکیه نیاز است که ابتدا شما پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی در داخل ترکیه داشته باشید. از آن جایی که ایرانیان قادر هستند بدون تهیه ویزا به مدت 90 روز در ترکیه بمانند، این فرصت را داشته تا در این 3 ماه برای پیدا کردن کار به کاریابی های بین المللی سر زده و یا حتی از ایران و به واسط سایت های مربوطه برای خود کاری در ترکیه پیدا نمایند. برای کسب اطلاعات مفید در مورد شرایط کار در ترکیه به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

بعد از یافتن شغل مورد نظر، کارفرما بایستی در وبسایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه اقدام به ثبت جذب نیروی خارجی در طی 10 روز کاری نماید. پس از آن نیز فرد 90 روز فرصت داشته که نسبت به تحویل مدارک لازمه به سفارت یا کنسولگری ترکیه اقدام نموده و در نهایت موفق به دریافت کارت اقامت و ویزای کار ترکیه شود.

وب سایت رسمی وزارت کار ترکیه: www.ailevecalisma.gov.tr

گفتنی است که یادگیری زبان ترکی نیز به منظور پیدا نمودن فرصت شغلی بهتر، یک امتیاز مثبت به شمار خواهد آمد. علاوه بر آن از دیگر ویزاهای کاری در ترکیه می توان به ویزای کار هنرمندان، ورزشکاران، تعمیرکاران فنی و اساتید دانشگاه و خبرنگاران اشاره نمود. جذب نیروی کار در زمینه هایی چون مهندسی کامپیوتر و آی تی، مهندس، مدیریت رستوران های زنجیره ای، کارشناسی اقتصاد در کشور ترکیه به نسبت سایر مشاغل بیشتر می باشد.

کسب اقامت ترکیه به واسطه سرمایه گذاری
Residency in Turkey through investment

کسب اقامت ترکیه به واسطه سرمایه گذاری

شما به چند طریق نظیر خرید ملک، ثبت شرکت، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری بدون حقوق کار، سرمایه گذاری از راه خرید سهام و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در بانک های ترکیه، قادر به سرمایه گذاری در این کشور و در نهایت دریافت اقامت آن می باشید.

برای سرمایه گذاری در ترکیه دارا بودن سن حداقلی 18 سال و نیز طرح توجیه اقتصادی الزامی می باشد. برای ثبت شرکت در این کشور دست کم فرد بایستی یک میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۷ لیر در اختیار داشته و خرید ملک و سرمایه گذاری از دیگر راه ها نیز به ترتیب نیازمند سرمایه حداقلی 250 هزار دلاری و 500 هزار دلاری است.

حتی تحت شرایطی خاص امکان گرفتن اقامت از طریق اجاره خانه نیز امکان پذیر می باشد. صنایع کشاورزی، اتومبیل، پوشاک، معدن، املاک و گردشگری را می توان ایده آل ترین موارد به منظور سرمایه گذاری در ترکیه به شمار آورد.

اقامت در ترکیه از طریق ازدواج
Residence in Turkey through marriage

اقامت در ترکیه از طریق ازدواج

از دیگر راه های دریافت اقامت ترکیه می توان به ازدواج با شهروند ترکیه ای اشاره نمود. البته گفتنی است که شرایط دریافت اقامت از این طریق به این صورت بوده که فرد بایستی دارای سنی بالاتر از 18 سال بوده و همچنین دست کم سه سالی از این ازدواج گذشته باشد.

علاوه بر آن بایستی این زوج با هم زندگی نموده و همچنین دارای تمکن مالی باشند و به هیچ عنوان نیز درگیر مسائل امنیتی نبوده و از یک مسکن حداقلی برای یک زندگی مشترک برخوردار باشند. بعد از گرفتن اقامت ترکیه به واسطه ازدواج، فرد توانسته بعد از 5 سال درخواست شهروندی و پاسپورت ترکیه نماید.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020
اقامت ترکیه از راه تولد نوزاد
Residence in Turkey through birth of a baby

دریافت اقامت ترکیه از راه تولد نوزاد

برای دریافت اقامت ترکیه از راه تولد قوانین ویژه ای وجود دارد که بایستی از آن ها تبعیت نمود. از آن جایی که ترکیه یک کشور تابع اصل خون بوده در نتیجه این که تنها فردی خارجی در این کشور متولد شود، اقامت و تابعیت ترکیه شامل او نخواهد شد. به منظور گرفتن اقامت و شهروندی ترکیه برای این فرد نیاز بوده که در واقع پدر یا مادر این فرد شهروند ترکیه باشد.

البته این نکته نیز لازم به ذکر است که در صورتی که فرزندی اقامت ترکیه را دریافت نموده به معنای این نیست که پدر و مادر او نیز اقامت می گیرند و در واقع از این اقامت حقی به آن ها نخواهد رسید. در صورتی که یک زوج شهروند ترکیه ای فردی زیر 18 سال که غیر ترکیه ای بوده را به فرزند خواندگی بپذیرند این امکان را داشته تا برای او اقامت و تابعیت ترکیه تقاضا کنند که البته این مورد نیز شرایط خاص خود را خواهد داشت.

اخذ اقامت ترکیه از راه پناهندگی
Humanitarian Residence Permit in Turkey

اخذ اقامت ترکیه از راه پناهندگی

پناهندگی نیز از دیگر روش هایی بوده که خیلی از افراد به منظور گرفتن اقامت ترکیه حاضر به استفاده از آن خواهند بود. به طور کلی به فردی پناهنده گفته شده که بنا به عللی از جمله نژادی، مذهبی، طرز فکر و موارد این چنینی قادر به زندگی در کشور خود نبوده و ماندن در کشور خودش برای او خطراتی به همراه خواهد داشت. در چنین شرایطی کشوری که پذیرنده پناهنده بوده نیز مطابق با کنوانسیون ژنو امکانات حداقلی برای گذران زندگی در اختیار این افراد قرار خواهد داد.

از این رو به طور معمول اکثر کشورها برای آن که کمتر کسی حاضر به پناهندگی در آن کشور شده شرایط سختی را برای پناهندگان در نظر گرفته چرا که بدون شک پذیرش پناهنده هزینه هایی را برای این کشورها در بر خواهد داشت.

پناهندگی ترکیه آری یا خیر؟

از آن جایی که در این روش فرد دیگر راهی برای بازگشت به کشور خود را نداشته و سختی ها و خطرات بسیاری در انتظار اوست به هیچ عنوان راه مناسبی نبوده و اکیداً توصیه می شود افراد برای اخذ اقامت ترکیه روی دیگر موارد ذکر شده تمرکز کرده و از این روش صرف نظر کنند.

جهت گرفتن اقامت از طریق پناهندگی، فرد بایستی بلافاصله بعد از رسیدن به ترکیه با مراجعه به اداره پلیس و نمایندگی سازمان ملل درخواست پناهندگی نماید. بعد از آن باید فرد مدتی را منتظر بماند تا نوبت مصاحبه با او فرا برسد که اغلب این پروسه با توجه به تعداد درخواست های بالا، طولانی خواهد بود.

بعد از آن در صورتی که فرد به عنوان پناهنده پذیرفته شود، به منظور مشخص شدن کشور پناهنده پذیر در نوبت قرار می گیرد. علاوه بر آن در صورت رد شدن نیز قادر بوده درخواست تجدید نظر کرده که البته در این شرایط نیز باز شانس کمی برای پذیرفته شدن وجود خواهد داشت. بعد از رد شدن نیز زمانی برای او در نظر گرفته شده که به کشور خود بازگردد.

در طی زمانی که پناهجو منتظر نتیجه درخواست می باشد، قادر است برای خود مسکنی تهیه نموده و یا این که در کمپ مدتی را زندگی کند. به منظور تامین هزینه های زندگی نیز در این مدت می تواند به کاری موقت مشغول شود.

شرایط اقامت و تابعیت ترکیه
Residence requirements and Turkish citizenship

شرایط اقامت و تابعیت ترکیه به چه صورت است؟

جهت دریافت اقامت دائمی و شهروندی ترکیه فرد بایستی از شرایط ویژه ای برخوردار باشد که در واقع شرایطی چون زندگی در ترکیه به مدت دست کم 5 سال و حداقل 6 ماه در طی هر سال، برخورداری از مدارک هویتی، تسلط نسبی به زبان ترکی استانبولی، بهره مندی از گواهی سلامت روحی و جسمی، ثابت نمودن برخورداری از درآمد کافی، برخورداری از محلی برای اسکان در ترکیه، ثابت نمودن مچ شدن با فرهنگ و جامعه ترکیه از الزامات دریافت اقامت و تابیعت ترکیه می باشد.

سریع ترین و بهترین راه اخذ اقامت ترکیه
Fastest and best way to get residence permit in Turkey

سریع ترین و بهترین راه اخذ اقامت ترکیه چیست؟

سریعترین و بهترین راه اخذ اقامت ترکیه اجاره خانه در ترکیه یا همان اقامت توریستی می باشد. این روش به علت هزینه مناسب و سرعت بالا از محبوبیت خاصی برای افرادی که می خواهند اقامت ترکیه را اخذ کنند، برخودار می باشد. شما با اجاره یک خانه در ترکیه می توانید یکسال ویزای توریستی ترکیه داشته باشید و از امکانات شهروندی این کشور نیز استفاده نمایید، همچنین می توانید حساب بانکی هم داشته باشد. پیشنهاد ما این است، برای اینکه بتوانید راحت تر شرایط زندگی در این کشور را بررسی نمایید یک خانه به مدت یکسال اجراه نمایید و اگر در طول این یکسال از شرایط راضی بودید، می توانید برای خرید خانه و اخذ اقامت دائم اقدام نمایید. با اجاره خانه در ترکیه شما می توانید درخواست ادامه تحصیل یا درخواست کار و حتی برای ثبت شرکت اقدام نمایید و با داشتن اقامت کوتاه مدت به راحتی مجوز ادامه تحصیل یا کار را اخذ کنید.

شما برای گرفتن مجوز اقامت در ترکیه دو راه پیش رو دارید دارید:

 1. یا می توانید خود با تحقیق جهت اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایید که دراین صورت با استفاده از این اطلاعات بدست آمده می توانید برای اخذ اقامت (کوتاه مدت یا بلند مدت) اقدام کنید.
 2. همچنین می توانید وکیل گرفته و از طریق وکیل برای اقامت اقدام نمایید که از این طریق می توانید با سرعت بیشتر و شاید هزینه پایین تر برای اقامت مورد نظرتان را دریافت کنید.
Residence in Turkey and living expenses
Residence in Turkey and living expenses

اقامت ترکیه و هزینه های زندگی

مهمترین فاکتور برای محاسبه هزینه زندگی در هر کشوری برآورد هزینه مسکن، خوراک و ایاب و ذهاب می باشد که در ادامه به طور مختصر هزینه های زندگی در کشور ترکیه را بررسی می کنیم. میانگین هزینه در پایتخت ترکیه یعنی شهر آنکارا برای هر نفر 15% کمتر از ایران است. برای مثال میزان اجاره خانه در آنکارا نسبت به تهران حدود 55 درصد کمتر و همچنین هزینه خوراک در پایتخت این کشور با توجه به تهران تا حدود 10 درصد کمتر می باشد. ولی در ترکیه هزینه حمل و نقل با ماشین شخصی با توجه به گرانی بنزین از ایران بیشتر است، اما هزینه حمل و نقل عمومی در این کشور به اندازه ایران می باشد. به طور میانگین هزینه زندگی برای هر نفر در آنکارا معادل 400 دلار ماهیانه است و این هزینه برای مسکن، خوراک و هزینه ایاب ذهاب در نظر گرفته می شود.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020
نگاهی بر ارزش ارزش پاسپورت ترکیه

بنابر آخرین گزارش در سال 2020 میلادی، پاسپورت ترکیه یکی از معتبر ترین پاسپورت های دنیا می باشد و در جهان از جایگاه 39 برخودار است. این بدین معنی می باشد که دارنده پاسپورت کشور ترکیه می تواند به 72 کشور جهان بدون داشتن ویزا سفر کند. همچنین در بعضی کشور ها مانند کویت، بحرین، لبنان و اکثر کشورهای آفریقایی با گرفتن ویزای فرودگاهی می توان سفر کرد. در کنار این مسائل باید به این نکته توجه کرد که ویزای کشور ترکیه به مراتب سطح بالاتری از ویزای کشور ایران دارد و برای گرفتن ویزای شینگن کسانی که دارای پاسپورت ترکیه هستند، کار راحت تری را در پیش خواهند داشت. البته باید به این نکته توجه نمود که کشور ترکیه در تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا بوده و اگر این کار با موفقیت همراه باشد پاسپورت کشور ترکیه با جهشی باور نکردنی روبرو خواهد شد و به 26 کشور اروپایی (عضو شینگن) بدون داشتن ویزا به راحتی می توان سفر کرد.

فرم درخواست ویزا ترکیه
Turkish visa application form

فرم درخواست ویزا ترکیه

اسناد و اطلاعات اصلی مورد نیاز برای درخواست ویزای ترکیه به شرح زیر است:

 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ و محل تولد
 • شماره شناسنامه
 • تابعیت و کشور محل اقامت
 • نام والدین
 • نوع گذرنامه
 • نوع ویزایی که درخواست می دهید
 • مدت زمان درخواست شده برای اقامت
 • اطلاعات مربوط به درخواست های ویزای قبلی برای ترکیه
 • اطلاعات مربوط به سفرهای قبلی به ترکیه
 • در صورت لزوم اطلاعاتی در مورد همسر و فرزندان
تفاوت بین اجازه اقامت و تابعیت در ترکیه
Difference between residence permit and citizenship in Turkey

تفاوت بین اجازه اقامت و تابعیت در ترکیه چیست؟

دو روش مهم برای ورود اتباع خارجی به ترکیه وجود دارد:

 1. اجازه اقامت
 2. تابعیت ترکیه

از نظر قانونی اسکان در ترکیه بدون اجازه اقامت امکان پذیر نیست و بدون اخذ تابعیت نمی توانید از حقوق شهروندي که جمهوری ترکیه ارائه می دهد بهره مند شوید. بنابراین اگر می خواهید در ترکیه زندگی کنید، داشتن اجازه اقامت و تابعیت مورد نیاز است. همانطور که اشاره شد این کشور در حال پیوستن به اتحادیه اروپا است و با گذرنامه اش می توان به 72 کشور بدون داشتن ویزا یا روادید سفر كرد.

اجازه اقامت و ويزاي كوتاه مدت ترکیه
Short-term residence permit and visa in Turkey

اجازه اقامت و ويزاي كوتاه مدت ترکیه چیست؟

اجازه اقامت سندی است که برای اقامت اتباع خارجی در ترکیه لازم است. امروزه افراد خارجی در صورت درخواست اقامت کوتاه مدت می توانند تا 2 سال اجازه اسکان بگیرند. معیارها و اجازه اقامت بسته به نوع درخواست افراد خارجی متفاوت است. در صورتی که واجد شرایط دریافت اقامت کوتاه مدت باشید، به شما کارت اقامت تعلق می گیرد که تاریخ انقضای آن به صورت دقیق مشخص شده و هر فرد می تواند تا مدتی که در کارت اش مشخص شده، در کشور ترکیه بماند و زندگی کند.

Documents required for residence in Turkey
Documents required for residence in Turkey

اسناد مورد نیاز برای اقامت ترکیه

 • عکس بیومتریک با پس زمینه سفید، گرفته شده در 6 ماه گذشته.
 • اگر گذرنامه با زبان دیگری نوشته شده باشد، ترجمه آن باید توسط مقامات رسمی تأیید شود.
 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • بیمه سلامت
 • سوابق جنایی
 • پرداخت هزینه های درخواست شده
 • اسنادی که اثبات درآمد یا پس انداز شما را دارد.
 • رزرو بلیط هواپیما: اگر قصد سفر با هواپیما به کشور ترکیه دارید، لازم است پرواز رفت و برگشت رزرو کنید و روز تعیین وقت خود را به سفارت یا کنسولگری ارائه دهید.
 • رزرو هتل یا دعوت نامه: در صورت اقامت در هتلی، باید نامه رزرو از جمله تاریخ های ورود و خروج، نام و نام خانوادگی و همچنین آدرس و اطلاعات تماس با هتل را داشته باشيد.
 • سند بازگشت به کشور وطنی (تأیید شغل معتبر و غیره)
 • بیمه سفر
 • اثبات اسکان مهم نیست و اينكه چه مدت قصد اقامت در ترکیه دارید.
 • دعوت نامه توسط یک میزبان در ترکیه: اگر یکی از شهروندان ترکیه از شما دعوت کرده باشد تا به اين كشور سفر كنيد باید دعوت نامه میزبان را به کنسولگری ترکیه ارسال کرده و جزئیات میزبان، شماره تماس و آدرس محل سکونت، همچنین نام و نام خانوادگی و رابطه شما با آن شخص نوشته شود.
 • ابزار پشتیبانی: باید به مقامات ترکیه ثابت کنید که در سفر به ترکیه پول کافی برای حمایت از خود را دارید. اين مبلغ روزانه 50 یورو می باشد.
 • مقدار پول مورد نظر خود را از این طریق باید اثبات كنيد: گردش حساب های بانکی سه ماه گذشته، اثبات درآمد دیگر به عنوان حقوق و دستمزد، اثبات درآمد همسرتان، نامه پشتیبانی از شخص دیگری که تأمین هزینه های شما را تضمین می کند و گردش های حساب آن فرد.
 • برای اینکه بتوانید به ترکیه سفر کنید، داشتن بیمه پزشکی مسافرتی اجباری است.
 • گواهی عدم سوء پیشینه یا سند معادل دیگری که توسط مقامات ذی ربط در کشور محل اقامت شما تایید شده، لازم مي باشد. همچنين این سند باید نشان دهد که در سال های اخیر درگیر هیچگونه فعالیت جنایی و سیاسی نبوده اید.
اجازه اقامت كوتاه مدت براي اتباع خارجي
Short-term residence permit for foreign nationals

اولويت اجازه اقامت كوتاه مدت براي اتباع خارجي

اجازه اقامت کوتاه مدت به خارجی هایی داده می شود که مطابق مقررات ماده 31 و 33 قانون اتباع بيگانه و حمایت های بین المللی به شماره 6458 و مواد 28 و 29 ضوابط زیر را رعایت کرده باشند، اقامت کوتاه مدت حداکثر به مدت 2 سال اعطا می شود:

 1. برای انجام تحقیقات علمی وارد کشور شوند.
 2. صاحب املاک غیرمنقول در ترکیه هستند مانند خانه، شرکت، زمین و غیره.
 3. قصد راه اندازی کسب و کار در ترکیه را دارند.
 4. در برنامه های آموزش ضمن کار شرکت كردند.
 5. به عنوان بخشی از برنامه های مبادله دانشجویی یا توافق نامه هایی که جمهوری ترکیه، برای شرکت در برنامه های آموزشی یا مشابه به آن ها داده است.
 6. خارجی هایی که مایل به ماندن در تركيه برای اهداف گردشگری هستند. مشروط بر اینکه مکان های بازدید و مدت زمان و محل اقامت شان را مشخص کنند.
 7. می خواهند در تركيه معالجه پزشکی داشته باشند. به شرطی که بیماری آن ها تهدیدی برای سلامت عمومی محسوب نشود.
 8. افراد خارجی هایي که بنا به درخواست یا تصمیم مقامات قضایی یا اداری موظف به اقامت در ترکیه هستند.
 9. کسانی که می خواهند زبان ترکی را یاد بگیرند و برای این منظور به تركيه بیایند.

10.براي شركت در برنامه آموزشی، تحقیقی، کارآموزی یا دوره ای می خواهند به تركيه سفر كنند.

انواع اقامت كوتاه مدت ترکیه
Types of short-term residence in Turkey

انواع اقامت كوتاه مدت ترکیه

اگر کسی بخواهد در ترکیه زندگی کند، اقامت كوتاه مدت گزینه ایده آلی است.

انواع اقامت كوتاه مدت کشور ترکیه:

اقامت گردشگري

این نوع اجازه اقامت به اتباع خارجی گردشگر در مدت زمان درخواست شده و فقط درصورتی که منظور از بازدید بيان شده باشد، صادر می شود و حداکثر مدت زمان آن 2 سال است که عموماً به عنوان اجازه اقامت توریستی شناخته می شود.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020
اقامت خانواده

اگر یکی از اتباع خارجی با یکی از شهروندان ترکیه ازدواج کند، مي تواند اقامت كوتاه مدت بگيرد. همچنین کودکان زیر 18 سال و کودکانی که نیاز به مراقبت مداوم دارند و تحت حمایت هستند نیز اجازه اقامت خواهند داشت.

اجازه اقامت خانواده طبق مقررات مواد 34 و 37 قانون اتباع خارجي و حمایت های بین المللی به شماره 6458 و مواد 30 و 34 به شرح زير مي باشد:

 • همسر تركيه اي
 • فرزندان خارجی خردسال
 • فرزندان خارجی تحت حمايت یا فرزندان خارجی وابسته به همسر
 • فرزند خارجی شخصی که مجوز اقامت خانواده دارد، می تواند تا سن 18 سالگی آموزش رایگان دريافت كند.
اقامت دانشجویی

این نوع اجازه اقامت به دانشجویان خارجی که در بخش های آموزش عالی ترکیه تحصیل می کنند داده مي شود.

طبق آیین نامه مندرج در مواد 38 و 41 قانون اتباع خارجي و حمایت های بین المللی به شماره 6458 و مواد 35 و 39 خارجی هایی که شرايط زير را داشته باشند می توانند اقامت دانشجویي دریافت کنند :

 • افراد خارجی که اجازه اقامت خانواده دارند (تا سن 18 سالگی).
 • اتباع خارجی که مي خواهند در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری شرکت کنند یا برای تخصص در پزشکی (TUS) یا دندانپزشکی (DUS) در کشور تركيه تحصیل نمایند.
 • اجازه اقامت دانشجويي به اندازه مدت زمان تحصيل اعطا می شود و از دوره تحصیل تجاوز نمي کند.
الزامات و اسناد اقامت دانشجويي
 1. فرم درخواست اقامت تکمیل و امضا شود.
 2. نامه قبولی از موسسه آموزشی ترکی و ذکر نوع دوره، مدت دوره، شروع و تاریخ پایان دوره، محل برگزاری دوره، نام دوره آموزشی ارائه دهنده و ظرفیت تحصیل دوره شامل: تحصیلات تکمیلی، تحقیق، کارآموزی و غیره.

3 .اگر متقاضی زیر هجده سال (18) سال سن داشته باشد، نامه رضایت والدین برای شرکت در دوره هاي آموزشي لازم است.

 1. کپی گذرنامه که از قبل ترجمه شده است. (لازم است گذرنامه توسط مترجم مربوطه در دفتر اسناد رسمی ترکیه ترجمه شود)
 2. چهار قطعه عکس بیومتریک (با پس زمینه سفید) كه از شش ماه قدیمی تر نباشد.
 3. بیمه درمانی ترکیه برای متقاضیان بین هجده تا شصت و پنج سال.
 4. اظهار نامه خود کفایی مالی.
اسناد تمديد اقامت دانشجویی
 • فرم درخواست اجازه اقامت امضاء و تکمیل شود.
 • فتوکپی رنگی اجازه اقامت قبلی.
 • دو قطعه عکس (بیومتریک) و پس زمینه سفید.
 • بیانیه استقلال مالی که مدت زمان اقامت شما در ترکیه را شامل می شود.
 • اظهارات مؤسسه آموزشی در مورد اهداف اموزشي شما.
 • نامه رضایت نامه والدین در صورتی که متقاضی زیر هجده سال (سن قانونی) سال باشد.
 • کپی گذرنامه ترجمه شده.
اقامت دائم در ترکیه
Permanent residence in Turkey

اجازه اقامت دائم (پناهندگی) و موقت در ترکیه

اجازه اقامت طولانی مدت یا دائم توسط استانداری ها، پس از تأیید دولت تركيه صادر می شود و به خارجی هایی كه حداقل 5 سال یا بیشتر بطور مداوم در ترکیه اقامت دارند یا به خارجی هایی كه شروط تعیین شده توسط هیئت سیاست های مهاجرت را دارند، تعلق می گیرد.

مطابق آیین نامه های مواد 42 و 45 قانون اتباع خارجي و حمایت های بین المللی به شماره 6458 و مواد 40 و 43، اتباع خارجی به شروط زير می توانند اجازه اقامت بلند مدت داشته باشند:

 • پناهندگان مشروط و ذی نفعان تحت حمایت. همچنین افراد تحت حمایت موقت یا دارندگان اجازه اقامت بشر دوستانه.

توجه: در قوانین اجازه اقامت بشر دوستانه که مطابق مقررات مواد 46 و 47 قانون بیگانگان و حمایت های بین المللی شماره 6458 و ماده 44 می باشد، موارد زیر آمده است:

 • در صورت تصمیم حذف یا ممنوعیت خروج از ترکیه، خارجی ها نمی توانند از ترکیه خارج شوند و خروج آن ها از ترکیه ممکن نیست.
 • در طول اقامت، امکان انتقال متقاضی به اولین کشور جهت پناهندگی یا یک کشور ثالث امن وجود دارد.
 • اجازه اقامت بشردوستانه در صورت لزوم برای حداکثر 1 سال توسط استانداری هاي بين المللي اعطا می شود و به حسب نیاز مورد تمدید قرار خواهد گرفت.

اقامت برای اهداف بهداشتی و درمانی

این نوع اقامت براي افرادي است برای معالجه به مراکز درمانی ترکیه مي آيند اعطا مي شود. لازم به ذکر است اگر نوع بیماری خطرناک یا واگیر دار باشد، اقامت درمانی به بیمار تعلق نخواهد گرفت و تصمیم گیری در مورد این موضوع نیازمند تشخیص نوع بیماری و موارد مربوط به آن است.

اقامت سرمایه گذاری

می توان با سرمایه گذاری 250.000 دلاری در مدت زمانی که در ترکیه زندگی می کنید اقامت مشروط داشت. همچنین پس از چند سال زندگی در این کشور و رعایت اصول قانونی می توان در نهایت اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کرد.

Turkish citizenship
Turkish citizenship

تابعیت ترکیه (شرایط و ضوابط)

پس از اخذ تابعیت ترکیه، شما حق استفاده از مزایایی را خواهید داشت که جمهوری ترکیه ارائه می دهد. اکنون شما همان حقوق شهروندی ترکیه را خواهید داشت. علاوه بر همه این ها، با داشتن گذرنامه ممتاز ترکیه می توانید در بسیاری از کشورها اوقات خود را به راحتی سپری کنید.

تابعیت ترکیه به معنای اخذ شناسنامه رسمی و گذرنامه ترکیه است. طبق قوانین جمهوری ترکیه اجازه تابعیت دوگانه نيز دارد، یعنی شما می توانید پاسپورت قبلی خود را نیز داشته باشید. این موضوع یک مزیت مهم محسوب می شود چرا که برخی از کشورها پاسپورت قبلی شما را میگیرند و شما می توانید تنها پاسپورت جدید خود را داشته باشید.

متقاضیانی که در ترکیه زندگی کرده اند، می توانند در صورت تحقق شرایط زیر درخواست تابعيت دهند:

 • حداقل 8 سال متوالی و پیوسته در ترکیه اقامت داشته اند.
 • غیبت های بیش از شش ماه در طول يك سال، سبب رد صلاحیت برای اخذ تابعیت ترکیه خواهد شد.
 • از نظر مالی خودکفا بودن و در سه سال گذشته هیچ پشتیبانی مالی از دولت ترکیه دریافت نکرده باشند.
 • دارنده بیمه درمانی معتبر خصوصی.
 • نداشتن هیچ سابقه کیفری یا هرگونه حادثه ای که تهدیدی برای مردم و یا امنیت عمومی ایجاد کند.

برای درخواست تابعيت، متقاضیانی که ضوابط فوق را رعایت کنند باید به اداره امنیت استان یا به اداره مهاجرتی که در آنجا اقامت دارند مراجعه نمایند.

دارندگان تابعيت از حقوق مشابه شهروندان ترکیه برخوردار هستند به استثنای موارد زیر:

 • خدمت اجباری نظامی
 • حق رأی
 • استخدام در خدمات عمومی
 • معافیت از کارهای گمرکی مانند واردات وسایل نقلیه
انواع تابعيت تركيه
Types of Turkish citizenship

انواع تابعيت تركيه

 1. اخذ تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

با حداقل 250.000 دلار سرمایه گذاری در ترکیه، حقوقی مانند یک شهروندی ترکیه ای کسب خواهید کرد.

 1. اخذ تابعیت ترکیه با زندگی

برای به دست آوردن حقوق شهروندی از این طریق، موظف هستید که 5 سال به طور مداوم در ترکیه زندگی کرده و زبان ترکی یاد بگیرید.

 1. کسب استثنایی تابعیت ترکیه

اگر یکی از اتباع خارجی استعدادی خارق العاده در زمينه هاي ورزشی، علمی و هنری داشته باشد به عنوان یک امتیاز ویژه می تواند حق شهروندی را کسب کند.

 1. تابعيت از طریق ازدواج

در صورت ازدواج با یک شهروند ترک، این شانس را پیدا می کنید که شهروند ترکیه شوید. این درخواست به شرط حداقل 3 سال بعد از ازدواج مي باشد.

 1. اخذ تابعیت ترکیه از طریق فرزند خواندگی

در مورد پدر و مادر ترکیه ای که فرزند خارجی را به فرزند خواندگی قبول کنند، در صورت عدم تهدید ملی، به فرزند حق شهروندی داده می شود.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020
New methods of residence in Turkey
New methods of residence in Turkey

انواع ديگر اقامت تركيه

اجازه اقامت تجاری

اگر شاغل هستید باید ضمانت نامه ای از طرف کارفرمای خود داشته باشید که بیان کند بعد از سفر به ترکیه به کشور محل اقامت خود باز خواهید گشت، به علاوه تراکنش های بانكي 3 ماه گذشته تان نیاز است.

اگر كسب و كاري ايجاد كرده ايد: گواهی تأسیس و ثبت شرکت، مجوز تجارت شرکت و بیانیه حساب بانکی شرکت و معاملات آن در 3 ماه گذشته را بايد اعلام كنيد.

اجازه اقامت تجاري به متقاضی داده مي شود تا مشاغل تجاری در تركيه را بررسي کرده و بتواند با توجه به شغل مورد نظرش پیش نیازهای لازم برای راه اندازی کسب و کار را بدست آورد که شامل موارد می شود:

 1. ازنیازهای مشتریان و بازار فروش مطلع شود
 2. تحقیقات میدانی برای یافتن محل شرکت یا مغازه
 3. شرکت در نمایشگاه ها و کنفرانس های تجاری

ملزومات و اسناد مورد نیاز برای تهیه اقامت تجاری

 • اعتبار اجازه اقامت تجاري حداکثر تا یک سال
 • متقاضی باید بیش از هجده سال داشته باشد
 • بیمه درمانی معتبر: این شرایط برای خارجیانی که زیر هجده سال (18) یا بالای شصت و پنج (65) سال سن دارند لازم نیست.
 • شواهد استقلال مالی و توانایی حمایت از خود و هر یک از اعضای خانواده وابسته (همسر و فرزندان زیر هجده سال سال)
 • اصل گذرنامه و فتوکپی آن (ترجمه شده)
 • چهار عکس قطعه عکس برای هر متقاضی با پیش زمینه سفید و الزامات بیومتریک

توجه: استقلال مالی و حداقل دستمزد ترکیه (در حال حاضر 500 دلار در هر ماه) تعریف شده است.

فرم درخواست اقامت تجاری بايد توسط متقاضی در دفتر اسناد رسمی تکمیل و امضا شود. متقاضی برای تنظیم وکالت باید در دفتر اسناد رسمی حضور داشته باشد (امضای فردمتقاضی لازم خواهد بود). همچنين پس از ترجمه گذرنامه به زبان ترکی ، وکالتنامه همان روز و یا روز بعد صادر خواهد شد.

تبصره 1: اگر گذرنامه حاوی الفبای لاتین باشد، ترجمه به زبان ترکی لازم نیست.

تبصره 2: اگر گذرنامه شامل تاریخ تولد نباشد، متقاضی نیاز به شناسنامه تأیید شده دارد. ترجمه معتبر به زبان ترکی برای این سند لازم است.

Extension of Turkish Business Residence Permit
Extension of Turkish Business Residence Permit

تمديد اجازه اقامت تجاري

براي تمدید مجوز اقامت تجاری ترکیه به اسناد زیر نیاز داريد:

 • کپی گذرنامه
 • چهار قطعه عکس
 • اظهار نامه خود کفایی مالی .

مجوز اقامت توریستی

اين نوع اجازه اقامت کوتاه مدت برای اهداف گردشگری است و اجازه کار در ترکیه را نمی دهد.

ملزومات و اسناد مورد نیاز برای تهیه اقامت توریستی

 • اجازه اقامت حداکثر تا یک سال
 • متقاضی باید بیش از هجده سال داشته باشد
 • بیمه درمانی معتبر
 • اسناد مالکیت ملک یا قرارداد اجاره در ترکیه. اسناد باید به زبان ترکی بوده یا ترجمه شده باشند.
 • بیانیه بانک محلی ترکیه مبنی بر استقلال مالی و توانایی پشتیبانی از متقاضی و اعضای خانواده وابسته.
 • اصل پاسپورت وفتوکپی آن
 • چهار قطعه عکس گذرنامه ایی بیومتریک با پیش زمینه سفید

توجه: در صورت درخواست سندی که عنوان آن به روز است باید از اداره کل ثبت اسناد و اراضی کشور تهیه شود. در صورت قرارداد اجاره، شناسه ترکیه ای و صاحب ملک به همراه قرارداد اجاره نياز است.

تمديد اقامت توریستی

تمدید اجازه اقامت توریستی ترکیه باید طی شصت روز قبل از تاریخ انقضاء درخواست داده شود. این کار به صورت آنلاین در سایت https://e-ikamet.goc.gov.tr نیز انجام است.

توجه: اگر سعی کنید زودتر از شصت روز قبل از تاریخ انقضا اجازه اقامت فعلی خود را تمدید کنید، درخواست  شما پذیرفته نخواهد شد.

اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک
Residence in Turkey through buy property

ویزا و اقامت برای صاحبان املاک در ترکیه

طبق قانون ترکیه، در صورت خرید املاک و مستغلات می توانید اجازه اقامت موقت و سپس دائم دریافت کنید. بنا به خواست می توانید يك سال اقامت موقت دریافت کنید که سالانه قابل تمدید است. همچنین دولت ترکیه اجازه می دهد در صورت زندگي كردن به مدت 5 سالو یا بیشتر در ترکیه، تابعیت اين كشور را نیز بدست آورید.

توجه: در دوره معامله، خریدار می تواند مجوز اقامت توریستی نيز دریافت کند که به مدت 3 ماه اعتبار دارد.

 اسناد لازم برای صاحبان املاک در ترکیه:

 • گذرنامه و کپی آن
 • عکس های رنگی 4 قطعه با زمینه سفید
 • پر كردن فرم درخواستي که در اداره پلیس ارائه مي شود
 • صورت حساب بانکي که تأمین اعتبار کافی (حدود 500 دلار برای یک ماه اقامت در آنتالیا و برخی مناطق دیگر – 1000 دلار) یا گواهی مبادله ارز
 • سند اصلی و کپی مالکیت در ترکیه

توجه: صدور اقامت دائم پس از خريد ملک حدود 2 ماه طول مي كشد.

 • اقامت دائم نه تنها به صاحبان املاک بلکه برای اعضای خانواده وی یعنی همسر و فرزندان نیز صادر ميشود. اما اجازه کار در این کشور را نخواهيد داشت.
 • تنها باید ثابت کنید که شما مالک ملک خريداري شده هستید و تكمن مالی کافی برای زندگی دراين کشور را دارید.
 • وابستگان شما (همسر و فرزندان وابسته) به محض دریافت اجازه اقامت، بايد برای ویزای خانوادگی اقدام کنند.
 • این مجوز حداکثر براي دو سال صادر می شود و قابل تمدید است، به شرط آنکه حداقل 184 روز در کشور ترکیه اقامت داشته باشید و مالیات مربوطه را پرداخت كنيد.

پس از گذشت فقط 5 سال از اقامت قانونی مي توانيد درخواست تابعیت دهيد، به شرطي كه:

 1. به هیچ وجه محکوم نشده باشيد.
 2. به هیچ بیماری جدی مبتلا نباشید.
 3. درآمد کافی برای حمایت از خود و وابستگان را داشته باشيد.
 4. توانایی صحبت کردن به زبان ترکی براي شركت در مصاحبه ضروري است.

اسناد و الزامات برای اقامت از طریق خرید ملک

 • منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت
 • سند رسمی در مورد مالکیت متقاضی در محل اقامت
 • بیمه پزشکی معتبر توسط خدمات درمانی ترکیه، یا تهیه سند صادر شده توسط مؤسسه تأمین اجتماعی که تحت پوشش بیمه درمانی عمومی یا خصوصی خواهد بود.
 • هیچ ملیتی به طور رسمی محدود نيست.
 • تابعیت دوگانه در ترکیه به رسمیت شناخته شده است.

مدارک مورد نیاز

 • اصل و فتوکپی گذرنامه
 • اثبات درآمد
 • چهار قطعه عکس با اندازه گذرنامه
 • شواهد خرید ملک
 • دعوت نامه (در صورت وجود)
 • شواهد بیمه درمانی
 • نسخه اصلی یا گواهی ازدواج (در صورت نیاز)
 • نسخه اصلی یا گواهی شناسنامه
مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020

مزایای اقامت از طریق خرید ملک

 • امکان تجدید مجوز اقامت به صورت سالیانه
 • اگر مالك خانواده (زن یا شوهر) مجوز اقامت از طريق املاک داشته باشند، بقیه اعضای خانواده (به جز فرزندان بالای 18 سال) به طور خودکار از همان حقوق برخوردار می شوند.
 • اجازه اقامت از طریق خرید املاک و مستغلات به شما این امکان را می دهد که بعد از 5 سال تابعیت شما پذيرفته شود.
Turquoise card in Turkey
Turquoise card in Turkey

کارت فیروزه اي ترکیه چيست؟

کارت فیروزه ای به شهروندان واجد شرایط غیر ترکیه ای که اقدام به خرید ملک در ترکیه كرده اند، اعطا مي شود. به عنوان یک خارجی که در ترکیه زندگی می کنید، می توانید با تحویل اسناد و مدارک لازم (به عنوان مثال اسناد اثبات کار، اجاره یا کارمزد هزینه خود) به موسسات خاص، به طور مرتب به مدت 3 سال کارت فیروزه ای دريافت کنید.

کارت فیروزه اي برای جذب سرمایه گذاران واجد شرایط و افراد ي كه داراي مجموعه خاصی از مهارت ها در زمینه های ورزشی، علمی یا هنری هستند اعطا مي شود و با اين كارت مجوز اقامت در ترکیه را بدست مي آوريد. اما برای اینكه صاحب كارت بتواند تابعيت و شهروند تركيه شود باید 5 سال یا بیشتر به طور مشروع در ترکیه زندگي كند.

شهروندی به جای اقامت

هر خارجی که شرایط زیر را رعایت کند می تواند به جای اقامت، شهروندی تركيه را درخواست دهد. شرايطي از جمله:

 • سرمایه گذاری به مبلغ حداقل 500.000 دلار
 • خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل 250.000 دلار و نگهداری آن به مدت پنج سال
 • برای حداقل پنجاه کارمند ترکیه ایی ایجاد شغل کند
 • هر فردي كه 500.000 دلار در بانک های ترکیه واریز کرده یا معادل اين مبلغ اوراق دولتی به مدت سه سال خریداری کرده باشد.
اقامت و ویزای کار ترکیه
Residence and work visa in Turkey

انواع ویزا های کاری ترکیه:

خارجیان درخواست های اجازه کار خود را از طریق دفاتر کنسولی تركيه مي توانند ارائه دهند. براي کار در ترکیه، باید مجوز و ویزاي كار خود را به كنسولگري ترکیه نشان دهيد. گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه کارفرما اسناد لازم برای درخواست شما هستند. سایر مدارک باید طی ده روز کاری توسط كارفرما به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه ارسال شوند. در صورت تأیید مجوز کار از سوی وزارت، بايد مبلغ ویزای ورود، هزینه صدور گواهینامه کار و هزینه اقامت را پرداخت کنید.

حداقل 2 ماه قبل از عزیمت به ترکیه، برای ویزای کار به سفارتخانه یا کنسولگری این کشور اقدام کنید. در همین زمان کارفرمای شما باید مدارك تان را به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (MLSS) ارسال کند. وزارتخانه لیست جدیدی از این اسناد را در وب سایت خود قرار داده است که با ارسال مدارک و فرم های لازم، ویزای کار و مجوز کار را همزمان خواهيد گرفت. وزارت کار و تأمین اجتماعی ظرف مدت 90 روز درخواست شما را پردازش خواهد کرد. پس از تأیید درخواست شما، هزینه های پردازش ویزا مجوز کار و غیره را بايد پرداخت كنيد.

همانند ویزای دانشجویی، با ویزای کاری نیز ظرف مدت 30 روز پس از ورود به ترکیه می توانید برای اقامت خود درخواست دهيد. تا زمانی که هر سه مجوز لازم صادر نشود، مجاز به شروع کار در تركيه نخواهید بود.

ویزای کارورزی ترکیه
Internship visa or work permit exemption

ویزای کارورزی یا معافیت اجازه کار:

طبق مصوبه شماره 4817 متقاضیان کارآموزی خصوصی، در مفاد مندرج ماده 55 بايد “معافیت اجازه کار” از وزارت کار و تأمین اجتماعی دریافت کنند. ماده 55 آئین نامه اجرای قانون در مورد جواز کار، میزان و مدت زمانی که اتباع خارجی از اجازه کار معاف هستند را بیان مي كند.

مشروط به شروط زير:

 1. به شرطی که اتباع خارجی و کارفرمایان به تعهدات خود و سایر قوانین عمل کنند، اشخاص معاف از ویزای کار به موجب توافق نامه های دو جانبه یا چند جانبه که ترکیه به عنوان طرف امضاء کننده آن قرار دارد، ويزاي آنها صادر مي شود.
 2. اتباع خارجی که دارای اقامت دائم در خارج از کشور هستند و مایل به اقامت موقت در ترکیه با اهداف مطالعات علمی، فعالیت های فرهنگی و هنری برای یک دوره کوتاه و فعالیت های ورزشی در یک دوره کمتر از چهار ماه هستند، ويزاي معافيت كار دريافت تعلق می گیرد.
 3. افرادی که تحت برنامه های مرکز آموزش و جوانان اتحادیه اروپا (آژانس ملی) به ترکیه سفر می کنند.
 4. اتباع خارجی باید در چارچوب برنامه های بین المللی به کارآموزاني که توسط هیئت آموزش عالی، وزارت کشور و وزارت امور خارجه معرفي مي شوند، آموزش بدهند.
 5. اتباع خارجی که نماینده اپراتورهای تور هستند. به شرط اینکه مدت قرارداد آنها از 8 ماه بیشتر نباشد.
ويزاي روزنامه نگاري در ترکیه
Journalism visa in Turkey

ويزاي روزنامه نگاري

اعضای مطبوعات بین المللی، موظف به دریافت “ویزا برای خبرنگاري” نیستند و تنها اخذ ویزای توریستی کافی خواهد بود. در صورت نیاز اعضای مطبوعات خارجی در مدت کوتاهی به تركيه می آیند، می توانند کارت مطبوعاتی موقت كه توسط اداره کل مطبوعات و اطلاعات نخست وزیر صادر مي شود را دريافت كنند. کارت مطبوعات موقت براي مدت حداکثر سه ماه صادر مي شود و در صورت لزوم برای سه ماه دیگر تمدید مي شود. اعضای مطبوعاتی که مجوز اقامت کوتاه مدت دارند نیازی به ويزاي کار ندارند.

ویزا تور لیدری ترکیه
Tour leader visa in Turkey

ویزا تور لیدری

نمایندگان خارجی اپراتورهای تور، برای انجام وظایف خود تا 8 ماه معاف از دریافت ویزای کار هستند. درخواست های اتباع خارجی شاغل در این زمینه، براي اجازه اقامت از سوی اداره مهاجرت تحت قوانین تنظیم شده و به عنوان اقامت توریستی تلقی می شود.

ویزای حمل و نقل در ترکیه
Transport visa in Turkey

ویزای حمل و نقل

به خارجی هایی که متقاضی ویزا برای امور مختلف در زمینه حمل و نقل هستند در صورت ارسال مدارک لازم، ویزای ورود چندگانه معتبر به مدت یک ماه تعلق می گیرد. برای اخذ این ویزا مدارک مورد نیاز بستگی به نوع شغل شما دارد که با مراجعه به سفارت ترکیه می توانید از جزئیات دقیق آن مطلع شوید.

ويزا برای بنیادهای مذهبی خارجی ترکیه
Visa for foreign religious foundations

ويزا برای بنیادهای مذهبی خارجی

پرسنلی که بطور رسمی در بنیادهای مذهبی خارجی در ترکیه فعاليت دارند، مجوز کار براي بنیادهای مذهبی تحت چهار چوب و شرایط خاص اعطا مي شود.

ويزاي کاوش های باستان شناسی و اکتشافات

خارجی هایی که فیلم مستند مي سازند و تحقیق یا کاوش باستان شناسی انجام می دهند، باید از قبل توسط مقامات ترکیه مجوز ویژه بگیرند. لازم است فرد با اخذ ویزای مربوطه برای حفاری و تحقیق وارد ترکیه شود.

افراد خارجی که برای اهداف فیلمبرداری مستند به کشور تركيه می آیند، باید از وزارت فرهنگ و گردشگری، اداره کل سینما و استانداری استان مربوطه مجوز لازم را بگیرند.

برای تحقیقات علمی، ضبط آهنگ صوتی، فیلمبرداری مستند، عکسبرداری با موضوع باستانی، تاریخی، زمین شناسی و جامعه شناسی در ترکیه بايد به موسسات مربوطه مراجعه کرد. برنامه های مربوط به اکتشافات سطحی  بر روی کاربری اراضی و تحقیقات باستان شناسی زیر آب بايد مجوزهاي جداگانه داشته باشند.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020
تمدید اجازه اقامت در ترکیه
Extension of residence permit in Turkey

شرایط تمدید اجازه اقامت و ويزاي كوتاه مدت

برای تمديد اقامت ترکیه، حداقل 60 روز پس از اتمام زمان اقامت بايد درخواست خود را به همراه دو نسخه از گذرنامه یا سند مسافرتی به كنسولگري تركيه ارائه دهيد. علاوه بر این داشتن فرم درخواست پر شده، حداقل چهار عکس با اندازه گذرنامه (پس زمینه غیر رنگی و سفید) و ویزا مورد نياز است. البته بسته به نوع اجازه اقامت، ممکن است به مدارك بیشتری نیاز باشد (به عنوان مثال مجوز از کارفرمای خود، مدرسه، دانشگاه، بانک و غیره).

با توجه به نوع اجازه و دلیل درخواست خود، اجازه اقامت شما بین 6 ماه تا 5 سال اعتبار خواهد داشت. هزینه های تمديد حدوداً 60 الی 80 یورو خواهد بود. وقتی درخواست شما پذیرفته شد، باید هر ماه 5 تا 10 دلار از طریق دفاتر مالیاتی یا بانک ها بپردازید (البته با توجه به ملیت شما، این مبلغ متفاوت است).

در موارد خاص، مدت زمان اجازه اقامت متفاوت است. اگر به عنوان مثال یکی از والدین شما ترک باشد و شما سن 18 سال یا بیشتر داشته باشید، می توانید بلافاصله مجوز اقامت کوتاه مدت خود را به راحتي تمديد كنيد. البته تنها به شرط اينكه حداقل به مدت سه سال در ترکیه زندگی کرده باشید.

توجه: در قانون مهاجرت ترکیه ماده 6458 خارجی هایی که قبلاً اجازه اقامت خود را به مدت 1 سال با هدف توریستی دریافت کرده اند، نمی توانند اجازه اقامت خود را دوباره تمدید کنند.

ويزای ترکیه
Turkish visa

شرايط رواديد یا ويزای ترکیه

مطابق ماده 7.1b و شماره 6458 قانون “اتباع خارجي و حمایت بین المللی” افرادي كه مایل به ورود به ترکیه می باشند، باید یک سند مسافرتی (گذرنامه) با تاریخ انقضا حداقل 60 روز پس از “مدت اقامت مورد نظر” ارائه دهند.

شرايط صدور ويزای ترکیه به شرح زير است:

بند الف: برای اخذ ویزای 90 روزه (مدت اقامت): افراد خارجی باید یک پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار 150 روز (90 روز اقامت + 60 روز پس از زمان خروج) در زمان ورود به تركيه همراه داشته باشند.

بند ب: برای اخذ ویزای 30 روزه: افراد خارجی باید یک گذرنامه معتبر با حداقل اعتبار 90 روز (30 روز اقامت + 60 روز پس از زمان خروج) به همراه داشته باشند.

نکته: شهروندان کشورهای عضو اتحاديه اروپا که مجاز به ورود به تركيه بدون ویزا هستند، مطابق موافقت نامه های بین المللی و مقررات قانونی ویژه از این ماده مستثنی هستند که برخی از آن ها شامل:

1- آلمان

2- بلژیک

3- فرانسه

4- گرجستان

5- هلند

6- اسپانیا

7- سوئیس

8- ایتالیا

9- قبرس شمالی

10- لیختن اشتاین

11- لوکزامبورگ

12- پرتغال

13- یونان

Immigration to Turkey
Immigration to Turkey

مهاجرت به ترکیه

ترکیه از زمان جنگ جهانی دوم در صدر یکی از بزرگترین كشورهاي مهاجر پذير جهان قرار گرفت. افزایش تعداد مهاجران و پناهندگان به ترکیه چالش های دیگری از جمله استراتژی های مدیریت مهاجرت، کمک های بشر دوستانه و حمایت به مهاجران را براي اين كشور ايجاد كرده است.

دولت، سازمان های بشر دوستانه و نهاد های بین المللي در تلاش هستند تا سیاست ها و اقدامات جامع اي را برای مدیریت پایدار مهاجران تنظیم کنند و سازمان بین المللی مهاجرت IOM برای ایجاد یک رویکرد مؤثر، جامع و مبتنی بر حقوق بشر در مورد چالش های مهاجرت ترکیه از دولت آن حمایت می کند. بیش از دو دهه، IOM در ترکیه نقش اساسی در زمينه هاي زير داشته است:

 • ایجاد ظرفیت برای مدیریت و سیاست های مهاجرت
 • پیشبرد حقوق مهاجران
 • کمک به مهاجران آسیب پذیر
 • آماده سازی و كمک به شرایط اضطراری مهاجران
 • ارائه  راهکارهای تخصص و فنی برای ایجاد ظرفیت بیشتر در زمینه مهاجرت
 • مدیریت مرزها، مهاجرت نیروی کار و توسعه انسانی
 • تسهیل اسکان به پناهندگان از کشورهای جهان سوم

بسته به اینکه چرا به ترکیه سفر مي كنيد و مدت زمان اقامت، ویزا و مجوزهای مختلفي را احتیاج داريد. مهم نیست که اهل کجا باشید یا چرا به ترکیه آمده اید، در درجه اول به یک گذرنامه معتبر از کشور مبدا خود نیاز دارید. گذرنامه شما حداقل 90 روز باید اعتبار داشته باشد. اگر گذرنامه شما 6 ماه از تاریخ انقضاء اش گذشته باشد، قبل از سفر قانونی بايد تمديد شود.

ویزای ترکیه به دلایل سفر شما بستگی دارد. بسیاری از کشورها قرارداد های معافیت ویزا دارند که به شهروندان آنها اجازه می دهد تا حداکثر 3 ماه بدون ویزا به ترکیه سفر کنند. برخی از ملیت هایی که از لحاظ روادید معاف نیستند، بايد در هنگام ورود به ترکیه ویزا دریافت کنند (البته هزینه نقدی به آنها تعلق می گیرد). برای داشتن لیستی از این کشورها و مدت اقامت مجاز آنها، با وزارت امور خارجه ترکیه تماس بگیرید.

مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان
Immigrating to Turkey for Iranians

مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان

قبل از عزیمت به ترکیه، از كامل بودن تمام اسناد و مدارک مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنید. اگر برای زندگی، کار یا تحصیل به ترکیه سفر می کنید نياز به مجوزهای خاصی دارید.

راهنمای اين موارد در زیر ذکر شده است:

 1. ویزا: برای اخذ ویزا از طريق سفارت ترکیه یا کنسولگری کشور ایران اقدام کنید. البته قبل از عزیمت به ترکیه این کار بايد انجام گيرد. زيرا ممکن است چندین ماه طول بکشد تا مقامات ترکیه درخواست شما را پردازش کنند. اگر سؤالی دارید که به کدام ویزا نیاز است، مي توانيد از مسئولان سفارت بپرسید.
 2. مجوز کار و اقامت: اگر مي خواهيد در ترکیه زندگی کنید، نیاز به اخذ اجازه اقامت بلند مدت دارید و در صورت سفر به دلیل انجام کار، به اجازه اقامت و مجوز کاری نياز است. برای اجازه اقامت و کار به سفارت ترکیه مراجعه کنید و شرایط و قوانین جدید را جویا شوید.
 3. اطلاعات اضافی: احتمالاً براي اقامت سه ماهه بايد بلیط برگشتی را از كشور مبداء خود خریداری كرده باشيد.
 4. اگر قصد ترک ترکیه و بازگشت مجدد در طول اقامت خود (برای کار یا تعطیلات) را داشته باشيد، حتماً برای ویزايي که امکان ورود مجدد داشته باشد باید درخواست دهيد. زيرا اگر کشور را ترک کنید ديگر واجد شرایط ورود نخواهيد بود.

نكته: قبل از ارائه درخواست خود، مجدداً کلیه الزامات و مدارک را با سفارت ترکیه در ایران تأیید کنید.

ویزاهای ترکیه و شرایط مورد نیاز
Types of Turkish visas and requirements

انواع ویزاهای ترکیه و شرایط مورد نیاز

اگر می خواهید بیش از 90 روز در ترکیه براي کار یا تحصیل اقامت داشته باشید، به ویزا احتیاج خواهيد داشت. به مفهوم کلی ویزا های ترکیه داراي یک ورودی (tek giris) یا چند ورودی (girid mutaddit) است. ویزاهای توریستی و ویزاهای مرزی معمولاً برای یک ورودی معتبر هستند. اما ویزاهای کار و دانشجویی براي چندین ورودی معتبر خواند بود.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020

با این حال، ویزاهاي مختلف برای فعالیت های خاص نیز صادر می شود. برای درخواست ویزای ترکیه، باید برنامه و دلايل مهاجرت یا سفر خود را به سفارت ترکیه ارائه دهید که پس از بررسی درخواست شما در مدت زمانی که تعیین شده پاسخی را دریافت خواهید کرد.

مدارک پیش نیاز برای انواع ویزا های ترکیه

شما باید تمام این موارد را بدون توجه به ویزای مورد نیاز، تهیه کنید:

 • گذرنامه (با اعتبار حداقل 90 روز)
 • فرم درخواست (از طریق وزارت امور خارجه قابل تهیه است)
 • چهار قطعه عکس با اندازه گذرنامه
 • نامه دعوت یا اشتغال
 • اثبات بیمه درمانی
 • داشتن بلیط برگشت در زمان مقرر شده
 • ثابت کنید که از نظر مالی خودکفا بوده و از وضعیت مناسبی برخوردار هستید
 • هزینه پردازش ویزا (بسته به نوع ویزا و تابعیت شما متفاوت خواهد بود)
Turkish tourist visa
Turkish tourist visa

ویزای توریستی ترکیه

این نوع ویزا برای مسافرینی صادر می شود که قصد دارند مدتی را در ترکیه به گشت و گذار بپردازند. ویزای توریستی حداکثر 90 روز و برای یک ورودی صادر مي شود. گردشگرانی که واجد شرایط خرید ویزا در مرز ترکیه هستند نیز درخواست ویزای خود را به یک کنسولگری ترکیه یا سفارتخانه در کشور خود بدهند.

Turkish business visa
Turkish business visa

ویزای تجاری ترکیه

ویزاهای تجاری شبیه ویزاهای توریستی هستند و براي مسافرانی که از ترکیه برای تجارت موقت (ملاقات ها، همایش ها و سخنرانی ها) مي آيند، صادر می شود. مانند ویزا های توریستی ویزا های تجاری نيز به طور کلی براي 90 روز صادر شده و برای یک ورودی معتبر هستند. اگر به ویزای کاری نیاز دارید، باید مدارک شغلی و مورد نیاز را پیش از سفر به سفارت ترکیه ارائه کنید.

Turkish student visa
Turkish student visa

ویزای دانشجویی یا تحصیلی ترکیه

دانشجویان فقط می توانند پس از ثبت نام در دانشگاه، مدرسه یا کلاسي که توسط وزارت آموزش ترکیه به رسمیت شناخته شده است ویزا بگيرند. برای درخواست ویزای دانشجویی نامه ای از مدرسه يا دانشگاه نیاز دارید که ثبت نام شما را اثبات کند.

ویزای دانشجویی و اجازه اقامت به شما اجازه می دهد تعداد تا به میزان نامحدود به مدت یک سال از مرزهای ترکیه تردد داشته باشید. بنابراين بايد براي تمدید ویزا قبل از انقضاء تمهیداتی انجام دهید. در غیر این صورت، اقامت شما غیرقانونی مي شود و باید کشور را ترک کنید.

Turkish Residence Visa
Turkish Residence Visa

ویزای اقامت و زندگی در ترکیه

اگر می خواهید بیش از مدت مجاز در ترکیه زندگی کنید، باید برای ویزای اقامت اقدام کنید. حداقل دو ماه قبل از عزیمت خود موارد لازم گفته شده را به سفارتخانه یا کنسولگری ترکیه ارسال کنید. در صورت صادر نشدن ویزای اقامت، مجاز به کار و زندگي در ترکیه نحواهيد بود مگر اينكه بتوانيد در طول اقامت خود از لحاظ مالی در حد عالي باشيد و درخواست خود را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه بفرستید.

ویزای تحقیقاتی ترکیه
Turkish Research Visa

ویزای تحقیقاتی ترکیه

محققان متقاضی انجام كارهاي باستان شناسی و تحقیقاتی باید درخواست های خود را به سفارت یا کنسولگری ترکیه ارائه دهند. اعضاء و رهبران تیم تحقیقاتی باید 7 نسخه از فرم درخواست و عکس گذرنامه خود را ارسال کنند. جزئیات برنامه آن ها باید برای بررسی به کنسولگری ترکیه ارسال شود. پس از پردازش و تصویب برنامه ها، هزینه پردازش نيز بايد پرداخت شود.

محققانی که در حال انجام تحقیقات آکادمیکي غير از حفاری باستان شناسی هستند، باید موارد تحقيقاتي خود را به کنسولگری ترکیه یا سفارتخانه آن معرفی کنند و پروژه خود را به وزارت فرهنگ و جهانگردی ترکیه ارسال نمایند. در صورت تأیید پیشنهاد يا پروژه شما، ويزاي مورد نیاز را دریافت خواهید کرد.

ویزای فیلمبرداری ترکیه
Turkish video visa

ویزای فیلمبرداری ترکیه

اگر قصد فیلمبرداری از یک پروژه سینمایی یا ساخت مستند در ترکیه دارید، باید درخواستی به وزارت فرهنگ و جهانگردی ترکیه ارائه دهید. برای اطلاعات بیشتر با سفارت ترکیه تماس بگیرید. گردشگرانی که فیلم شخصی برای اهداف غیر تجاری می سازند نیازی به این ویزا ندارند.

تاریخ ترکیه
A Brief History of Turkey

مروری بر تاریخ ترکیه

شبه جزیره آناتولی را می‌توان مهم‌ ترین بخش کشور ترکیه دانست زیرا از نظر محققان و تاریخ‌ دانان دیرینگی و قدمت آن به اوایل دوره نوسنگی می‌رسد. از همین‌ رو به عنوان کهن‌ ترین نقاط مورد سکونت در جهان شناخته می‌شود. دولت‌ های مختلفی بر این سرزمین حکومت کرده‌اند اما در برهه‌ ای از تاریخ و 500 سال قبل از میلاد مسیح، کوروش هخامنشی تمامی سلطنت‌ های حاکم را از بین برد و ترکیه تحت سلطه و تابع حکومت بزرگ و با عظمت هخامنشیان شد. با حمله اسکندر مقدونی در سال 333 هجری قمری آسیای کوچک زیر سلطه سلوکیان رفت و بعد از سلوکیان، این بار رومیان بودند که بر این سرزمین حکمرانی کردند و بر آن مسلط  شدند.

این مسئله تا سال 395 ادامه داشت و در نهایت امپراتور کنستانتین شهر قسطنطنیه سابق و استانبول کنونی را پایتخت خود قرار داد. به نوعی می‌ توان این اقدام را مقدمه‌ ای بر تقسیم شهر استانبول به دو بخش شرقی و غربی یا همان آسیایی و اروپایی دانست. به نوعی حکومت این امپراتوری را در جای‌ جای تاریخ ترکیه مشاهده خواهید کرد. هر چند که حکومت سلجوقیان به قصد سلطه بر بیزانس به استانبول (قسطنطنیه سابق) حمله کرد و توانست بخش شرقی ترکیه را به تصرف خود درآورد. با توجه به این مسئله سلجوقیان مسلمان بودند و کم کم شرایط مسلمان شدن مردم این منطقه و نفوذ و گسترش زبان ترکی مهیا شد. اما بخش غربی سرزمین ترکیه همچنان تحت حاکمیت امپراتوری بیزانس اداره می شد.

جمهوری در ترکیه
Republic of Turkey

شکل گیری جمهوری در ترکیه

در تاریخ ترکیه آماده که جنگ جهانی اول، بیشترین آسیب و سهمگین ترین ضررها را به این کشور و دولت رسانده است. زیرا در طی این جنگ امپراتوری عثمانی سقوط کرد و کشور دچار تزلزل و آشوب شد. بریتانیا و سایر متحدانش با مشاهده وضع به وجود آمده به این امپراتوری که روز به روز قدرتمند‌تر می‌ شد حمله کرده و آن را از بین بردند. در نهایت این مصطفی کمال پاشا بود که جمهوری ترکیه را در سال 1923 میلادی تاسیس کرد. البته همه ما او را با نام آتاترک می‌ شناسیم. اتفاقات بسیار زیادی در طی حکومت آتاترک در کشور ترکیه رخ داد اما دخالت نظامی این کشور بر ضد کودتای نظامی یونانی های ساکن در قبرس در سال 1353 باعث شد تا قبرس به یونان ملحق نشود. تلاش‌ های آتاترک نتیجه بخش بود و این کشور به عضویت سازمان ملل و حتی عضویت ناتو در آمد.

مطمئنا برایتان جالب خواهد بود که بدانید کشور ترکیه عضو جنبی جامعه اروپا نیز محسوب می‌شود و اکنون با اجرای اصلاحاتی سعی در تحکیم و تقویت مردم سالاری و اقتصاد خود دارد تا بتواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را با موفقیت به پایان برساند.

آتاترک عامل پیشرفت و صنعتی شدن ترکیه بود

در تاریخ ترکیه، دوران حکومت آتاترک را دوران اقتدار این کشور و البته دوران تک حزبی بودن می‌ نامند. کمال پاشا به خوبی توانسته بود شکلی از اقتدار سیاسی ملی گرایانه را در ترکیه به نمایش در آورد و هیچگونه ابایی از نژاد پرستی و ترویج پان‌ ترکیسم و به انزوا راندن اسلام و قومیت‌ ها نداشت. هر چند که این مسئله تا سال 1329 دوام نداشت و سرانجام حزب دموکرات توانست از گروه سیاسی مخالف پیشی گرفته و تعداد احزاب را افزایش دهد.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020

در سال 1924 دولت مردان توانستند نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه را در تاریخ ترکیه به ثبت برسانند و دین رسمی را اسلام تعیین نمایند. هر چند که تنها 4 سال بعد این قانون حذف شده و با تاکید جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت سکولار (جدایی دین ازسیاست) به جهانیان معرفی شد. طی آمار منتشر شده نزدیک به 98 درصد مردم این کشور را مسلمانان تشکیل می‌ دهند و تنها 2 درصد آنان مسیحی، کلیمی و… هستند. برخلاف ایران، مسلمانان ترکیه پیرو مذهب تسنن می ‌باشند که از میان آن ها حنفی‌ ها بزرگترین گروه به‌ شمار می‌ آیند که عمدتاً در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند. شافعی‌ ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقر اند و اکثراً کرد هستند.

پرچم ترکیه
Flag of Turkey

پرچم ترکیه

اگر به تاریخ ترکیه علاقمند هستید مطمئنا به این مسئله آگاهی دارید که طرح اصلی پرچم ترکیه مدرن و امروزی از ماه و ستاره سفید همراه پس زمینه‌ ای سرخ رنگ تشکیل شده است. امروزه کشورهای بسیار زیادی از نشان ماه و ستاره بر روی پرچم‌ شان استفاده می‌ کنند که از جمله این کشورها می‌ توان به ازبکستان، الجزایر، پاکستان، ترکمنستان، تونس، جمهوری آذرباییجان، سنگاپور، مالزی، مریتانی و البته ترکیه اشاره کرد. با توجه به فراگیر بودن این نماد شاید برایتان جالب باشد که بدانید این علائم ارتباط مستقیمی به امپراتوری‌ های سلجوقی و عثمانی حاکم بر ترکیه دارد.

در واقع این پرچم نشان می‌ دهد که جمهوری ترکیه باید به عنوان دولتی واحد و یکپارچه به جهانیان شناخته شود. با توجه به این مسئله که در طی حکومت امپراتوری عثمانی بر این کشور، از آن‌ها به عنوان خلیفه مسلمین نام برده می‌ شد، اروپاییان از این نماد به عنوان نماد اسلام یاد می‌کردند تا جایی که این طرح در بین کشورهای اسلامی و البته هلال احمر جهانی تاثیر گذاشت. به عبارت ساده تر صلیب سرخ جهانی در سال 1241 میلادی توسط هنری دونانت بازرگان سوئیسی پایه‌ گذاری شد. با توجه به این مسئله برای طرح پرچم صلیب سرخ جهانی از نشان کشور سوئیس و علامت دین مسیح استفاده نمودند، این دولت به منظور برابری دین اسلام و مسیح از نماد ماه و ستاره نیز استفاده نمود.

ارزش پاسپورت ترکیه
Turkey passport validity

چرا مهاجرت به ترکیه؟

در طی چندین سال گذشته، با اکثر افرادی که صحبت میکنیم نشانه‌ ای از علاقه خود به مهاجرت را بروز می دهند. در واقع همه افراد به دلایلی همچون مشکلات اجتماعی، اقتصادی و…. تمایل دارند تا باقی عمر خود را هر چند سخت اما در کشوری پیشرفته و رو به رشد سپری کنند. جوانانی که نمیتوانند شغل مورد نیاز خود را پیدا کرده و آینده‌ ای برای خود دست و پا نمایند. یکی از اصلی ترین مقاصدی که افراد به دلیل نزدیکی به ایران و البته عدم نیاز به ویزا انتخاب میکنند؛ کشور ترکیه است. این کشور که تشا به بسیار زیادی با فرهنگ ایران دارد میتواند یکی از گزینه‌ های خوب برای کسب‎‌ درآمد و زندگی باشد. هر چند که شرایط متفاوتی برای اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه وجود دارد.

How to obtain Turkish citizenship and passport
How to obtain Turkish citizenship and passport

اخذ شهروندی ترکیه و تابعیت این کشور

زمانی که شما ترکیه را مقصدی برای مهاجرت و ادامه زندگی انتخاب میکنید باید بدانید که حضور در این کشور بدون اخذ ویزا و مجوز بیش از 3 ماه امکان‌ پذیر نیست. پس باید به سراغ راهی برای اخذ شهروندی بروید. در ابتدا این کار با ارائه درخواستی برای شهروند شدن آغاز می‌ شود. مدارک و اسنادی را که در این راستا به آن نیاز است آماده کرده و به سفارتخانه ترکیه ارسال نمائید. از اصلی‌ ترین شرایط آن سن قانونی بالای 18 سال است و نکته اینجاست که شما باید حداقل 5 سال به طور مداوم در کشور ترکیه زندگی کرده باشید و حداکثر مدت زمان خروج شما از این کشور کمتر از 6 ماه در هر سال باشد. این مسئله در رابطه با افرادی که با شهروندان ترک ازدواج میکنند به 3 سال تقلیل پیدا می کند. در اختیار داشتن مدارکی همچون عدم سوء پیشینه، اثبات تمکن مالی و سلامت جسمی و ذهنی الزامیست.

یکی دیگر از راه‌ هایی که برای اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه وجود دارد اثبات تمکن مالی از طریق سرمایه گذاری است. در واقع زمانی که شما به دولت اثبات کنید که در اقتصاد کشور سهمی ایفا می کنید و حداقل 50 شهروند ترکی را استخدام کرده و به آنها حقوق پرداخت میکنید. این امکان برای شما وجود دارد که به مدت 5 سال مجوز اقامت دریافت کنید و پس از آن شهروند ترکیه خواهید شد. نکته دیگر به برخی از مشاغل ارتباط دارد. مشاغلی از جمله آشپزی و آرایشگری در ترکیه طرفداران زیادی دارد. در صورتی که شما یکی از این مدارک را در اختیار داشته باشید و به مدت 3 سال در این کشور مشغول به کار شوید، پس از آن میتوانید شهروند ترکیه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه میتوانید به بخش تماس باما مراجعه نمائید.

اعتبار پاسپورت ترکیه
Time validity of Turkish Passport

اعتبار پاسپورت ترکیه

در وهله اول باید بدانید که پاسپورت کشور ترکیه رتبه 39 ام را به خود اختصاص داده و تمامی شهروندان این کشور اجازه ورود به 107 کشور جهان بدون ویزا را دارا می باشند که این مسئله نشان از ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه در جهان است. با استفاده از پاسپورت ترکیه شما به راحتی میتوانید به کشورهای مختلف گشت و گذار کنید، به تحصیل و یا شغل بپردازید و حتی تحت درمان قرار گیرید. اما باید به این مسئله توجه داشته باشید که آیا کشور مقصد به شما اجازه اقامت بیش از یک ماه را جهت انجام اموراتتان میدهد یا خیر. اگر تمایل دارید که مدت زمان بیشتری را بمانید باید از دولت آن کشور اجازه اقامت بگیرید.

از جمله مهم ترین مسئله و مزیتی که این پاسپورت با خود به همراه دارد میتوان به این مسئله اشاره کرد که با توجه به ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه، اگر بخواهید با استفاده از این پاسپورت برای کار به کشورهای دیگر بروید میتوانید به مدت زمان 5 سال در آن کشور اقامت داشته باشید. هر چند که با توجه به نوع قراردادی که میان شما منعقد می شود این زمان میتواند افزایش پیدا کند.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین شهر های ترکیه برای زندگی 2020
مزایای پاسپورت ترکیه
Advantages of Turkish passport

مزایای پاسپورت ترکیه

مطمئناً اکنون که نسبت به ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه آگاه شدید، میتوانید آگاهانه تر برای آینده خود تصمیم گیری کرده و کشوری متناسب با نیازهایتان را برای مهاجرت انتخاب نمائید.

از جمله مزایای پاسپورت کشور ترکیه عبارتند از:

 • حق پزشکی و درمانی کامل به افراد تعلق میگیرد.
 • امکان سفر به کشورهای مختلف دنیا بدون اخذ ویزا وجود دارد.
 • از برنامه‌ های بازنشستگی به عنوان شهروند ترکیه بهره مند خواهید بود.
 • امکان تحصیل رایگان و امکان بازپرداخت هزینه‌ های دانشگاهی وجود دارد.
 • حق رای در انواع انتخابات برای شما صادر خواهد شد.
 • امکان شهروندی دوگانه، با داشتن گذرنامه ترکیه ای، یعنی می توانید تابعیت دوگانه داشته باشید.
 • پاسپورت ترکیه اعتبار 10 ساله دارد و برای یک عمر قابل تجدید است.
پاسپورت ترکیه و سفرهای بدون ویزا
countries can you travel with Turkish passport

پاسپورت ترکیه و نکات تکمیلی

همانطور که گفته شد پاسپورت ترکیه از ارزش و اعتبار زیادی در جهان برخوردار است و همین موضوع سبب شده تا ایرانیان به فکر اخر تابعیت ترکیه باشند. پاسپورت های ترکیه به دو بخش تقسیم می شوند:

 1. پاسپورت خاص
 2. پاسپورت معمولی

دقت داشته باشید منظور از پاسپورت های خاص آن دسته از پاسپورت‌ هایی‌ است که به مقامات دولتی، رئیس‌ها، فرماندار و همسران و فرزندان آنها که زیر 18 سال سن دارند تعلق میگیرد. با توجه به اهمیت ترکیه به عنوان یکی از اصلی ترین قطب‌های گردشگری منطقه اروپا و آسیا و با توجه به هزینه های زندگی بهتر در برابر سایر کشورهای جهان میتوان شاهد رشد روز افزون آن و در نتیجه افزایش اعتبار پاسپورت ترکیه بود. در این مقاله که در مورد اقامت ترکیه، ویزای ترکیه و پاسپورت ترکیه بحث کردیم سعی بر این شد تا نکات ناگفته را به شما عزیزان بیان کنیم که در سایت های فارسی زبان دیگر گفته نشده است. چنانچه سوال یا پیشنهادی دارید می توانید در بخش نظرات عنوان نمایید.

نحوه اخذ اقامت ترکیه

همه آنچه باید در مورد نحوه اخذ اقامت ترکیه بدانید!

ترکیه یکی از کشور هایی است که سالانه مهاجران زیادی به این مکان می آیند. کشور ترکیه تا حد بسیاری از نظر فرهنگ و آب و هوا به کشور ایران نزدیک است و همه ساله ایرانیان و خارجیان زیادی به کشور زیبای ترکیه مهاجرت می کنند. در این مقاله قصد داریم به شرح و تفسیر نحوه اخذ اقامت ترکیه ،روش ها و شرایط آن بپردازیم.پس با ما همراه باشید تا در ادامه این موارد را برای شما بیان کنیم.

نخستین قدم برای اخذ اقامت ترکیه شناخت راه و روش های مهاجرت به این کشور و انتخاب شایسته ترین گزینه می باشد. پس از این شناخت و آگاهی، می بایست شرایط و مدارک مهاجرت را تهیه و آماده نمایید.

نحوه اخذ اقامت ترکیه

اقامت در ترکیه به دو صورت کلی انجام می گردد که این اقامت ها عبارتند از:

الف) اقامت کوتاه مدت در ترکیه

ب) اقامت بلند مدت در ترکیه

الف) اقامت کوتاه مدت در ترکیه:

1) اخذ اقامت توریستی:

به این اقامت، اقامت یکساله نیز گفته می شود.

برای اخذ چنین اقامتی ابتدا باید اقدام به اجاره نامه (اجاره ی یک واحد مسکونی) نمایید.

پس از تنظیم و تکمیل اجاره نامه می بایست یک سری مدارک داشته باشید که در ادامه خواهیم گفت.

3) اخذ اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار

شما قادر خواهید بود از طریق سرمایه گذاری و راه اندازی شغل اقامت در ترکیه را تجربه کنید.

برخی از مشاغل مورد نیاز در کشور ترکیه شامل کسب و کارهای زیر می شوند:

مدیر رستوران های زنجیره ای

کارشناس اقتصادی

مهندس کامپیوتر

از مهم ترین و سودآورترین صنایع ترکیه برای سرمایه گذاری شامل صنایع کشاورزی، اتومبیل، گردشگری،املاک، پوشاک و معدن امی باشند.

سرمایه گذاری در ترکیه

شرایط مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از:

 1. داشتن حداقل ۱۸ سال تمام
 2. داشتن طرح توجیه اقتصادی
اخذ اقامت دانشجویی و تحصیلی

شما می توانید برای تحصیل در ترکیه اقامت داشته باشید و در بهترین دانشگاه ها تحصیل کنید.

شاید برای شما جالب باشد که رنکینگ دانشگاه های ترکیه در میان دانشگاه های جهان بسیار بالا قرار گرفته است.

خوشبختانه هزینه تحصیل پایین می باشد و تحصیل به زبان انگلیسی انجام می گردد.

برای این نوع اقامت فرد باید مدرک تومر(آموزش زبان ترکی ) داشته باشد. سپس می تواند برای پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در ترکیه اقدام نماید . همچنین ویزای دانشجویی و دفترچه اقامت در ترکیه را دریافت نماید.

رشته های پرطرفدار در کشور ترکیه عبارتند از:

 1. عمران
 2. پزشکی
 3. ریاضیات
 4. روانشناسی
 5. گردشگری
 6. انرژی اتمی
 7. بیوتکنولوژی
 8. روابط بین الملل
 9. طراحی گرافیک
 10. مهندسی صنعتی
 11. کشاورزی و جنگلداری
 12. زبان و ادبیات ترکی، طراحی صنعتی

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه قادر خواهید بود اجازه اقامت در ترکیه را دریافت کنید. بعد از گذشت سه الی پنج سال ازدواج با شخص مورد نظر، می توانید درخواست اخذ اقامت دایم داشته باشید.

اقامت به منظور تحقیقات علمی

7) شرکت در برنامه‌ها، کارگاه‌های آموزشی و دوره های تخصصی در ترکیه

8) اخذ اقامت از طریق یادگیری و آموختن زبان ترکی

مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه:

شما می بایست به منظور اقامت در ترکیه مدارکی را داشته باشید.این موارد و مدارک عبارتند از:

1. شما باید اجاره نامه محضری( مورد تایید نوتر) داشته باشید.

2. اصل پاسپورت به همراه کپی آماده کنید.

3. عکس بیومتریک رنگی تمام رخ متقاضیان(4قطعه) تهیه فرمایید.

4. هزینه های اداره مهاجرت را کامل پرداخت نمایید.

5. فرم راندوو ( مصاحبه) را باید پر کنید.( مراجعه به سایت اداره مهاجرت ترکیه)

6. شماره ورگی ( کد مالیاتی) اخذ کنید.

7. شناسنامه تمامی متقاضیان می بایست به ترکی ترجمه شوند.

8. شناسنامه کودکان به همراه برگه کفالت در صورت نیاز باید ترجمه شوند.

9. شما موظف هستید بیمه درمانی و سلامت اخذ نمایید. البته افراد زیر هجده و بالای شصت و پنج اجباری برای گرفتن این بیمه ندارند.

فرآیند اخذ اقامت کوتاه مدت

زمان طی شدن فرآیند اخذ اقامت کوتاه مدت

اکنون شاید بپرسید اخذ اقامت کوتاه مدت در ترکیه چه مدت زمان طول می کشد؟

چنانچه تمامی مدارک ذکر شده آماده و مهیا باشند ،اخذ اقامت در ترکیه حدود سه ماه زمان می برد .

ب) اقامت بلند مدت در کشور ترکیه:

از بهترین روش اخذ اقامت دائمی ترکیه(بلند مدت) سرمایه گذاری، خرید ملک و ثبت شرکت در ترکیه می باشد.

اقامت دائم ترکیه عمدتا پس از گذشت حداقل 3 سال قابل دریافت می باشد.

سایر روش های اخذ اقامت ترکیه

اقامت از طریق تولد

اقامت از طریق پناهندگی

بهترین روش اخذ اقامت ترکیه

به نظر می رسد تحصیل در دانشگاه های ، ویزای کار ، خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه از برترین راه های مهاجرت به ترکیه می باشند.

 

اکنون با این تفاسیر قصد دارید که به کشور ترکیه مهاجرت کنید؟

چنانچه قصد مهاجرت دارید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

4.9/5 - (39 امتیاز)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: turknik

همیشه آرزو داشتم که یک مرجع کامل فارسی زبان جهت معرفی کشور زیبای ترکیه و جاذبه های گردشگری آن وجود داشت، تا گردشگران بتوانند قبل از سفر اطلاعات مفیدی کسب کنند. این آرزو اکنون ترک نیک نام دارد. امیدوارم از مطالب سایت لذت ببرید. چنانچه مطالب مورد پسند شما عزیزان واقع گردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. پیروز و پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *