سبک زندگی مردم ترکیه ( فرهنگ و سنت های مردم ترکیه سال 2020)

Turkish Lifestyle

چند سالی‌ است که کشور زیبای ترکیه به یکی از اصلی‌ ترین مقاصد ایرانیان برای گردش و تفریح تبدیل شده است. سفر به این کشور دوست داشتنی و متمدن مطمئناً برای همه تجربه‌ ای متفاوت و لذت‌ بخش را به همراه خواهد داشت. اما سوال اینجاست که آیا تاکنون به سبک زندگی مردم ترکیه توجه کرده‌ اید؟ چه چیزی از فرهنگ آن‌ ها شما را تحت تاثیر قرار داده است؟

شاید با خود فکر کنید که ترکیه به دلیل همجواری با کشورهای اروپایی و به دلیل اوراسیایی بودن فرهنگی همچون کشورهای اروپایی دارد. درصورتی‌ که این افکار به هیچ عنوان نمی‌ تواند صحت داشته باشد، زیرا ترکیه از آیین‌ های سنتی و تاریخ غنی برخوردار بوده و برخلاف تصور عموم مردم کشوری کاملا سنتی است. سنت‌هایی اصیل و اسلامی که ریشه در باورها و علایق مردم داشته که ترک‌ ها به شدت به آن پایبند هستند. این مسئله خصوصاً در مناطق مرکزی و شرقی این کشور به راحتی قابل رویت است.

حال که اهمیت به سبک زندگی و فرهنگ ترکیه برای همه ما جذاب تلقی می‌شود و با توجه به اینکه اکثر افراد این روزها ترکیه را برای تحصیل و زندگی و حتی مسافرت‌ های کوتاه مدت چند روزه انتخاب می‌کنند، در نظر داریم در ادامه این مقاله توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. با ترک نیک همراه باشید.

Getting to know Turkey
Getting to know Turkey

آشنایی با ترکیه

به این مسئله اشاره کردیم که ترکیه کشوری اوراسیایی بوده که بخش بیشتری از آن (یعنی آناتولی یا آسیای کوچک) در خاورمیانه واقع شده و بخش کوچکی از آن نیز به نام ترکیه در منطقه بالکان (منطقه‌ ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد. به عبارتی ترکیه تنها کشور جهان است که نیمی از آن در آسیا و نیمی دیگر در اروپا قرار دارد. به همین دلیل فرهنگ و ظاهر و حتی نژاد مردمان آن آمیزه‌ ای از چهره‌ های شرقی و غربی و… می‌باشد.

هر چند که پرستش ادیان مختلف و نوع پوشش در این کشور آزاد است اما اکثریت مردم ترکیه را مسلمانان اهل سنت تشکیل می‌دهند و توجه به جشن‌ های مسلمین و خصوصاً ماه‌ رمضان برای مردمان آن اهمیت ویژه‌ای دارد. این مسئله تاثیر بسزایی در شرایط زندگی در ترکیه و حتی نحوه معاشرت و قوانین کشور داشته است. به همین دلیل است که ترکیه را آینه‌ ای از تنوع فرهنگ و عقاید منحصر به‌ فرد می‌ دانند.

مطالب مفید پیشنهادی
اقتصاد ترکیه (بررسی و مقایسه با 3 کشور همسایه)

کشوری مدرن و امروزی که حتی با وجود پیشرفت‌های قابل توجه، هنوز ردپاهایی از گذشتگان همچون امپراتوری بزرگ عثمانی و روم باستان در عقاید و فرهنگ آن به چشم می‌خورد. شاید به همین دلیل است که روز به روز بر ارزش‌ های کشور ترکیه افزوده شده و گردشگران زیادی از سراسر دنیا به آن سفر می‌کنند، به‌ گونه‌ ای که بخش اعظمی از اقتصاد ترکیه با توریست‌ها و گردشگران خارجی ارتباط دارد.

Turkish language
Turkish language

زبان ترکی استانبولی

در سراسر دنیا همه می‌ دانند که زبان رسمی مردم ترکیه «ترکی استانبولی» است. نمی‌ توانید شخصی را در این کشور پیدا کنید که به زبان ترکی صحبت نکند، حتی توریست‌ ها و گردشگران نیز می‌ دانند که برای سفر به ترکیه باید آشنایی نسبی به زبان ترکی داشته باشند. شاید چند کلمه محدود به زبان‌ های انگلیسی، فارسی و یا عربی سخن بگویند اما به نوعی سبک زندگی مردم ترکیه ایجاب می‌ کند برای برقراری ارتباطی دوستانه با آن‌ ها زبان‌ شان را بدانید.

مردم ترکیه از حرف‌ زدن و صحبت‌ کردن درباره ملیت و تاریخ کهن‌ شان احساس غرور و شعف می‌ کنند و در این موارد به راحتی با شما هم‌ صحبت می‌ شوند. زبان ترکی استانبولی یکی از زبان‌ های شاخه جنوب غربی یا گروه آغوز زبان ترکیه‌ ای است که حدود 98 میلیون نفر از مردم دنیا از آن به عنوان زبان مادری‌ شان یاد می‌ کنند. کشورهایی همچون ترکیه، قبرس شمالی، قسمت‌هایی از عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، آلبانی و قسمت‌های‌ شرقی اروپا با این زبان سخن می‌ گویند.

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه زبان ترکی داشته باشیم باید آن را به سه دسته کلی تقسیم کنیم:

  1. زبان ترکی قدیم
  2. زبان ترکی میانی
  3. زبان ترکی جدید

زبان ترکیه جدید از قرن هفتم آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. هر چند در زمان حضور امپراتوری عثمانی به دلیل حضور مسلمانان زیاد در این کشور زبان فارسی و عربی وارد زبان ترکی شد، اما ترکی استانبولی هیچ‌ گاه از دل این کشور بیرون نرفت. در زمان‌ های قدیم خصوصاً زمان عثمانی، زبان ترکی که با ترکیبی از فارسی و عربی ساخته شده بود، به زبان تحصیل کرده‌ ها و درباریان سطح بالا اختصاص داشت و تنها اهالی کوچه و بازار به زبان ترکی اصیل صحبت می‌کردند.

مطالب مفید پیشنهادی
استانبول را کامل بشناسید (17 محله توریستی)

حتی در برهه‌ای از زمان رسم‌الخط فارسی وارد زبان ترکی استانبولی شد، اما با جنبش آتاتورک در این کشور خیلی چیزها دستخوش تغییرات شد که زبان و رسم‌ الخط فارسی نیز از جمله آنان بود. درواقع حروف الفبای ترکی، از فارسی به انگلیسی تغییر پیدا کرد و حتی واژه‌ های منسوخ ترکی نیز دوباره زنده گشت و زبان ترکی اصیل دوباره ارزش خود را بدست آورد.

What do Turkish people wear
What do Turkish people wear

پوشش مردم ترکیه

اگر به تاریخ کهن ترکیه نگاه کنید به 4000 سال پیش و یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشر بر روی زمین خواهید رسید. شاید به همین دلیل است که سبک زندگی مردم ترکیه و فرهنگ و تمدن جذاب آن شما را هر روزه برای کشف چیزهای تازه مشتاق‌تر و کنجکاوتر می‌کند.

یکی از مواردی که پس از ورود به خاک ترکیه به ذهن‌ تان خطور خواهد کرد و با آن درگیر می‌شوید؛ نوع پوشش مردم این کشور است. همان‌ طور که می‌ دانید مردم ترکیه مسلمان بوده و از لحاظ پوشش آزادی‌ های خاص خود را دارند اما اکثراً در شهرها و روستاهای سنتی و قدیمی همچنان پایبندی به حجاب و اصول اخلاقی بسیار حائز اهمیت است.

در واقع در روستا های سنتی اکثر خانم‌ ها لباس‌ هایی چند لایه به تن می‌ کنند و روسری‌ ها را بالای سر می‌ بندند. مردها نیز شلوار هایی مخصوص را با کت‌ هایی گشاد و بلند به تن می‌ کنند که از آن‌ ها با عنوان «جوبا» نیز یاد می‌شود. جالب است بدانید بخش قابل توجهی از صادرات ترکیه را البسه تشکیل می دهد.

با این‌ حال به دلیل حضور گردشگران بسیار زیاد در کشور ترکیه و البته پیشرفت علم و تکنولوژی خصوصاً صنعت مد، بخش اعظمی از مردمان ترکیه بر طبق مد و پوشش‌ های مدرن رایج در سراسر دنیا پیش می‌ روند. طبق آمار بیش‌ از 70 درصد مردم ترکیه به دلیل زندگی در مناطق شهری، سبک زندگی غربی و البته نوع پوشش اروپایی، بر روی رفتارشان و حتی طریقه زندگی‌ شان تاثیر زیادی گذاشته است.

مطالب مفید پیشنهادی
10 هتل لوکس 5 ستاره در استانبول (امکانات + آدرس)

در بسیاری از شهرهای مدرن ترکیه خانم‌ ها پیراهن‌ ها و لباس‌ هایی کوتاه و مد روز می‌ پوشند و از جدید ترین برندهای معتبر و معروف دنیا خرید می‌ کنند. آن‌ ها از این طریق نشان می‌دهند که از سایر مردمان جهان عقب نیستند. به‌ همین دلیل است که با اطمینان می‌ توان گفت فرهنگ ترکیه در قرن 21 دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده و شاید ترکیه تنها کشوری در جهان به حساب آید که سبک زندگی مردم آن تحت تاثیر دنیای غرب و شرق قرار گرفته است.

دلیل این مسئله را می‌ توان دولت جمهوری‌ خواه ترکیه دانست. زیرا پس از سرنگونی امپراتوری بزرگ عثمانی، دولت تصمیم گرفت تا با ادغام چندین فرهنگ مختلف، قوانین کشور را با توجه به مرزها و چهار چوب‌ های مشخص به اجرا درآورد و هویت و فرهنگی متفاوتی از آن چه که امپراتوری عثمانی تعیین کرده را در افکار عمومی جای بیاندازد.

همین مسئله باعث شد تا فرهنگ ترکیه ادغامی از چندین فرهنگ متفاوت از دین اسلام، آناتولیا و حتی دنیای غرب باشد و بر روی سبک زندگی مردم ترکیه تاثیر بگذارد. شاید به همین دلیل است که روز به روز شاهد گستردگی دنیای غرب و فراموشی تمدن چند هزار ساله مردم ترکیه هستیم.

Turkish Traditions
Turkish Traditions

رسم و رسومات رایج مردم ترکیه

همه ما شهر زیبای استانبول را می‌شناسیم؛ معروف‌ ترین و مهم‌ ترین شهر ترکیه که در طی سال‌ های متمادی گذشته یکی از مهم‌ ترین شهرهای ترکیه در صنعت گردشگری بوده است. به‌ گونه‌ ای که از آن به عنوان مهم‌ ترین شهر گردشگری جهان و خاورمیانه نیز یاد می‌شود. این شهر را از نظر اقتصادی نیز می‌ توان یکی از مهم‌ ترین شهر های ترکیه دانست زیرا هرساله میلیون‌ ها دلار درآمد را وارد چرخه اقتصاد این کشور می‌ کند. حمل و نقل استانبول در سال های اخیر رشد چشم گیری داشته و برای سهولت در رفت و آمد گردشگران و افراد بومی تدارکاتی دیده شده است که بخشی از آن انجام شده و بخش دیگر در حال انجام است.

مطالب مفید پیشنهادی
آب و هوای ترکیه (5 شهر مهم توریستی) 2020

شاید به همین دلیل است که سبک زندگی مردم ترکیه خصوصاً در این شهر بسیار به چشم می‌ آید و مورد علاقه بسیاری از توریست‌ ها و گردشگران بوده است. ترک‌ ها مردمانی بسیار مهمان‌ نواز هستند به‌ گونه‌ ای که از دعوت میهمان به منازل خود لذت می‌ برند و با احترام با آن‌ها برخورد می‌ کنند.

حتی اگر میهمانان زودتر از موعد خانه را ترک کنند، این مسئله را نوعی بی‌ احترامی به صاحب منزل و حمل بر خوش نگذشتن میهمان تلقی خواهند کرد. از همین‌ رو این مسئله را کاملا رعایت کنید.

پس از ورود و گشت‌ و گذار در استانبول و شهر های دیگر مطمئناً با قهوه‌ خانه‌ های زیادی روبرو خواهید شد. درواقع هیچ محله‌ ای را نمی‌ توانید پیدا کنید که در آن قهوه‌ خانه نباشد. یکی از عادت‌ های مهم مردمان ترک، نشستن در قهوه‌ خانه‌ ها و کافه‌ ها به همراه دوستان‌ شان و صحبت‌ کردن از مسائل مختلف است.

هرچند این مسئله تنها مختص مردان نبوده و زنان نیز تمام تلاش خود را می‌ کنند تا برای چای بعد از ظهری با دوستان خود دورهم جمع شده و به صحبت بپردازند. هر چند که در اکثر شهر های این کشور و خصوصاً استانبول این رسم در حال فراموشی‌ است.

پیشنهاد ترک نیک: 10 هتل لوکس 5 ستاره در استانبول

سنت ها رسم های مذهبی مردم ترکیه

طبق آمار منتشر شده چیزی حدود 98 درصد از مردم ترکیه را مسلمانان تشکیل می‌ دهند. از همین‌ رو جشن‌ ها و رسومات اسلامی در این کشور بسیار حائز اهمیت است. این مسئله خصوصاً در ماه رمضان به وفور قابل رویت است.

رسوم جالبی در این ماه در شهر های مختلف ترکیه به اجرا در می‌ آید اما یک رسم جالب میان مردم این است که آن‌ ها روزه خود را با کباب ترکی و چای افطار می‌ کنند. تمامی بازارها در شهر های ترکیه تا سحر باز هستند، هرچند که در زمان اقامه نماز اکثراً تعطیل کرده و خود را به مسجد می‌ رسانند.

مطالب مفید پیشنهادی
شرایط زندگی در استانبول (ترکیه) + شرایط کار [2020]

در این ماه دولت نیز برنامه‌ های مختلفی ترتیب داده که از جمله آن‌ ها می‌ توان به برنامه پربیننده پاپ استار اشاره کرد. در این برنامه تمامی افرادی که به خوانندگی علاقمند هستند و تمایل دارند تا خواننده شوند، حضور پیدا کرده و با خواندن آهنگی سعی در مجاب کردن هیات داوران دارند. داوران نیز در نهایت چند نفر را به جامعه هنری ترکیه معرفی می‌ نمایند.

Celebration and mourning in Turkey
Celebration and mourning in Turkey

جشن ها و مراسمات شادی در ترکیه

همه ما در برهه‌ ای از زمان با جشن‌ ها و عزاداری‌ هایی در زندگی‌ مان روبرو می‌شویم و نمی‌ توان گفت که این مسئله تنها مختص ایرانیان و یا ترک‌ هاست. هر چند که این مراسمات در آیین و فرهنگ ترک همچون سبک زندگی مردم ترکیه کمی متفاوت است. بهتر است با جشن‌های ترکیه آغاز کنیم.

اول از همه بدانید در دهه‌ های گذشته برگزاری و جشن‌ گرفتن عید نوروز برای مردم کرد تبار ترکیه ممنوع بود. هرچند که چند سالی‌ است این جشن برای آن‌ ها آزاد شده است و برای این دسته از مردم امکان استقبال از بهار و نوروز فراهم آمده است.

در واقع مردم کرد تبار ترکیه بر این عقیده‌ اند با برگزاری این جشن از هويت فرهنگی و ملی خويش حمایت می‌ كنند. مسئله دیگر به مردمان ترکیه ارتباط دارد، اكثريت مردم تركيه را مسلمانان تشكيل می دهند، از همین‌ رو عید فطر در این کشور عید بزرگ آن‌ ها به حساب آمده و 9 روز تعطیل رسمی است.

دین رسمی مردم ترکیه اسلام است اما به دلیل سکولار بودن دولت این کشور، در ایام ماه مبارک رمضان هیچ اجباری مبنی بر بستن تمامی رستوران‌ها و کافه‌ ها بر روی صاحبان کسب‌ و کارها وجود ندارد. هر چند که اغلب مردم به دلیل احترام به این ماه مبارک اغذیه‌ فروشی‌ها و رستوران‌ های‌ شان را تا زمان افطار به حالت تعطیل در می‌ آورند. اما با این حال سبک زندگی مردم ترکیه به‌ گونه‌ ای‌ است که هیچ‌ کس در بستن و یا باز گذاشتن رستوران خود مانعی پیش‌ رویش نمی‌ بیند. برای اطلاع از شرایط کار در ترکیه می توانید از مقاله مربوطه دیدن فرمایید.

مطالب مفید پیشنهادی
شرایط کار در ترکیه (کاریابی فوری و تضمینی 2020)

مراسم سوگواری و عزاداری در ترکیه

مراسم سوگواری و عزاداری در ترکیه کمی متفاوت است. مطمئنا برایتان جالب خواهد بود که بدانید همسایگان تا روز سوم غذا های آماده شده خودشان را به منزل شخص مصیبت دیده می‌ فرستند. این مسئله یکی از اصلی‌ ترین رسومات ترک‌ ها به حساب می‌ آید.

در طول مراسم حلوا تنها غذایی‌ است که خانواده مرحوم آماده می‌ کند و در اختیار همسایگان قرار می‌ دهد. نکته جالب اینجاست که حلوای پخته شده نیز توسط دوستان نزدیک آماده می‌ شود و شخص عزادار تا چند روز آشپزی نمی کند. در طول پخت نیز ملاقه دست به دست می‌چرخد تا تمامی افراد حاضر درپخت حلوا نقشی داشته باشند و با بیان خاطره‌ ای از مرحوم یاد او را زنده نگه‌ دارند.

در نهایت حلوا زمانی آماده خواهد شد که تمامی افراد ذکر و یا جمله‌ ای در وصف مرحوم یا مرحومه بیان کرده باشد. هرچند این مراسم از نظر بسیاری از افراد ساده به نظر می‌ آید اما کمک می‌ کند تا حداقل برای چند ساعت غم خود را به دست فراموشی بسپارند.

Marriage in Turkey
Marriage in Turkey

ازدواج در ترکیه

در ترکیه نیز مانند بسیاری از کشور های جهان دختر و پسر قبل از ازدواج با یکدیگر آشنا شده و برای ازدواج تصمیماتی را اتخاذ می‌ نمایند. در مراسم خواستگاری نیز خانواده‌ ها با یکدیگر آشنا شده و درخصوص نحوه برگزاری مراسم با یکدیگر به تفاهماتی می‌ رسند. در خانه‌ های افراد ترک اصیل، مرد خانواده مانند رئیس بوده و حرف اول و آخر را می‌ زند. جالب اینجاست که این مسئله در سبک زندگی مردم ترکیه ریشه دوانده و هنوز هم رایج است.

به‌ گونه‌ ای که حتی این امکان وجود دارد؛ نام‌خانوادگی خانم پس از ازدواج به نام‌ خانوادگی همسرش تغییر پیدا کند. چند همسری در ترکیه خلاف قانون بوده و حتی ازدواج مذهبی یا همان صیغه‌ ای نیز کاملاً غیر قانونی است. یکی از سنت‌ های رایج ازدواج در ترکیه به دختران این سرزمین ارتباط دارد. در واقع در روز عروسی دوست‌ های نزدیک عروس که درمراسم حضور دارند، نام‌ هایشان را درون کفش عروس می‌ نویسند و اگر اسمی در پایان مراسم پاک شده باشد به معنای این است که عروس بعدی آن دختر خواهد بود.

مطالب مفید پیشنهادی
تاریخ کشور ترکیه (از ابتدا تا به امروز) [2020]

البته باید به این مسئله آگاه باشید که تمامی ازدواج‌ های صورت گرفته در ترکیه به سبک مدرن و اروپایی انجام نمی‌شود. امروزه درصد خیلی پایین از ازدواج‌ ها که از آن‌ ها تحت عنوان «beşik kertme» یاد می‌شود، خانواده‌ ها بدون درنظر گرفتن نظر و رضایت دختر و پسر، ازدواجی را سر می‌ دهند. نمونه‌ ای دیگر به ازدواجی‌ گفته می شود که دختر و پسر از زمان کودکی و زمانی که در گهواره‌ اند به نام یکدیگر شناخته می‌شوند و باید در جوانی با یکدیگر ازدواج نمایند.

هر چند این نوع ازدواج‌ ها در جوامع امروزی به ندرت به چشم می‌ خورد اما در صورت وجود، نپذیرفتن آن توسط دختر و پسر غیر ممکن است. نوعی دیگر از عروسی که به عنوان «berdel» شناخته می‌شود که معاوضه عروس نام دارد. در جوامع ترک در قبال این ازدواج پولی را همچون مهریه مرسوم در ایران تعیین می‌ کنند و اگر خانواده‌‌ ای از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نباشد به ازای آن دخترش را عروس می‌ کند.

Eating Habits of Turkish people
Eating Habits of Turkish people

فرهنگ غذایی ترکیه

از جمله مواردی که با سبک زندگی مردم ترکیه عجین شده و زبانزد خاص و عام است، فرهنگ غذایی آنان می‌ باشد. شما با سفر به ترکیه می‌ توانید مشاهده کنید که مردم ترکیه وقت زیادی را به آشپزی و خوردن غذا اختصاص می دهند. ترک‌ ها مانند ایرانیان از تنوع غذایی بالایی برخوردار بوده و این مسئله در تمامی شهر های آنان مشهود است.

هر شهر ایران از تعدادی غذای بومی بهره‌ مند بوده و به آن شهرت دارد. اما این مسئله در ترکیه و شهرهای بزرگ آن صدق نمی‌ کند. زمانی که پای در شهر استانبول می‌ گذارید تا چشم کار می‌کند رستوران‌ هایی را می‌ بینید که غذاهایی از تمامی شهرهای ترکیه سرو کرده و همین‌ مسئله منجر به افزایش روز افزون مشتریان آنان می‌ شود.

مطالب مفید پیشنهادی
چرا به ترکیه سفر کنیم؟ (دانستنی های جذاب ترکیه)

این موضوع سبب شده تا غذا خوردن یکی از اصلی‌ ترین سرگرمی‌ های مردم ترکیه به حساب آید. اگر تصمیم دارید که برای مدتی در ترکیه زندگی کنید و علاقه‌ ای به پخت غذا ندارید، توصیه می‌ شود که حتماً به رستوران‌ های بی‌ نظیر آن رفته و از غذاهای متنوع لذت ببرید. یکی از آداب ترک‌ ها در غذا خوردن؛ همراهی با دوستان، خانواده و همکاران است و به ندرت تنهایی غذاخوردن می خورند.

حتی این امکان وجود دارد که مدت زمان طولانی را برای صرف غذا به خود اختصاص دهند. درواقع هیچ‌گاه با این مسئله روبرو نخواهید شد که به دلیل زیاد ماندن در یک رستوران به شما اخطار داده شود. زیرا یکی از دیرینه‌ترین عادات ترک‌ها غذا خوردن در مدت زمان طولانی، سیگار کشیدن و گفتگو است.

غذاهای لذیذ ترکیه کم نظیر است

با توجه به منطقه‌ ای که در آن زندگی می‌ کنید فرهنگ غذایی آنجا نیز متفاوت خواهد بود. اما رژیم غذایی ترک‌ ها همواره در میان جهانیان شهرت داشته است. آن‌ها این مسئله را مدیون طعم و عطر بی‌ نظیر غذاهای‌ شان و البته تاریخچه غنی که پشت غذاهای گوناگون آن‌ها نهادینه شده است می‌ باشند.

اگر سری به تاریخ این کشور بزنید متوجه خواهید شد که دوران امپراتوری عثمانی و البته سلجوقیان یکی از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین دوران تاریخ ترکیه بوده که منجر به ایجاد آشپزخانه‌ های بی‌ نظیر و فرهنگ غذایی غنی شده است. تمامی این موارد به همراه شرایط آب‌ و هوایی و جغرافیایی تاثیر شگرفی بر سبک زندگی مردم ترکیه و البته نحوه پخت‌ و پز مردمان آن داشته است. آب و هوای ترکیه و کشاورزی این کشور توانسته سبب پیدایش غذاهای خاص و لذیذ در این منطقه گردد.

سفر به ترکیه باعث می‌ شود که علاقه خاصی به فرهنگ غذایی مردم این کشور پیدا کنید. اگر چنین است باید به شما بگوییم که هنر آشپزی در میان مردمان این کشور به سالیان بسیار دور برمیگردد. حتی بسیاری آشپزی را دلیل اصلی تغییر در سبک زندگی مردم ترکیه و البته رژیم غذایی آنان می‌ دانند. آنچه از تاریخ به جای مانده نشان می‌ دهد که شهر هایی همچون استانبول، بورسا و ازمیر از جمله شهرهایی هستند که فرهنگ غذایی و البته روش آشپزی خود را از پیشینیان و امپراتوری بزرگ عثمانی به ارث برده‌اند.

مطالب مفید پیشنهادی
صادرات به کشور ترکیه (جدید ترین قوانین صادرات به ترکیه 2020)

هر چقدر که به شهر های ساحلی و افرادی که در نواحی دریای مرمر و اژه و مدیترانه زندگی می‌ کنند نزدیک شوید به این مسئله پی خواهید برد که رژیم غذایی آن‌ها به سمت گیاهخواری و دریایی سوق پیدا کرده و روغن زیتون جایگاه بسیار ویژه‌ای در طبخ غذای آنان دارد.

Turkish Gift Giving
Turkish Gift Giving

هدیه دادن ترک‌ها

یکی از رسومات رایج و خوشایند در سبک زندگی مردم ترکیه هدیه دادن است. مطمئناً با بیان این مسئله یاد ایرانیان خواهید افتاد که علاقه بسیار زیادی به دریافت و دادن هدیه دارند. اغلب این هدایا را صنایع دستی، وسایل تزئینی، لباس‌های سنتی و خاص و البته اجناس لوکس تشکیل می‌ دهند. پس اگر قصد هدیه دادن به شخص ترک زبان را دارید تا حد امکان به این مسئله توجه داشته باشید. هرچند که سنت سوغاتی دادن به اقوام نزدیک در زمان بازگشت از سفر در فرهنگ آن‌ ها بسیار رایج است و برای این مسئله اهمیت ویژه‌ ای قائل هستند. حتی بزرگان و سران ترکیه از گذشته تاکنون در ملاقات‌ های تجاری و سیاسی هدایایی را درنظر می‌ گیرند.

نکات دیگری در رابطه با سنت هدیه دادن در ترکیه وجود دارد که عبارتند از:

  • هیچ‌ گاه در روابط کاری هدیه دادن رایج نیست. اغلب برای برقراری رابطه از قرارهای شام، سفرهای گردشی و تفریحی استفاده می‌کنند.
  • با توجه به این مسئله که 98 درصد مردم ترکیه را مسلمانان تشکیل می‌دهند در انتخاب هدیه خود نهایت دقت را بکار گیرید.
  • یکی از رایج‌ ترین مواردی که افراد به فکر هدیه دادن می‌ افتند؛ زمان دعوت شدن به خانه یک ترک برای شام است. اغلب هدایایی همچون شیرینی، باقلوا یا اقلام تزئینی مانند گل بهترین گزینه به حساب می‌ آید.

کلام آخر در مورد سبک زندگی مردم ترکیه

در این مقاله تلاش کردیم تا به طور کامل در رابطه با سبک زندگی مردم ترکیه توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم. حال به خوبی نسبت به فرهنگ این کشور آشنایی دارید و اگر قصد سفر به آن را دارید مطمئناً لذتی دو چندان از سفر خود خواهید برد و تجربه‌ های بی‌ نظیر و لذت‌ بخشی را از قدم زدن در کناره دریای سیاه، غذا های دلپذیر استانبول، چای‌ خانه‌ هایی که در تمامی محله‌ ها وجود دارد و البته رنگی که تمام شهر را در برگرفته بدست خواهید آورد. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با دیدی بازتر به ترکیه نگاه کنید و به هر چیزی که در اطراف میبینید بیشتر توجه نمائید. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد، لطفاً نظرات ارزشمندتان را برای ما بفرستید. چنانچه در مورد اقامت ترکیه نیازمند اطلاعات مفید هستید، حتما به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

4.8/5 - (17 امتیاز)

درباره نویسنده: turknik

همیشه آرزو داشتم که یک مرجع کامل فارسی زبان جهت معرفی کشور زیبای ترکیه و جاذبه های گردشگری آن وجود داشت، تا گردشگران بتوانند قبل از سفر اطلاعات مفیدی کسب کنند. این آرزو اکنون ترک نیک نام دارد. امیدوارم از مطالب سایت لذت ببرید. چنانچه مطالب مورد پسند شما عزیزان واقع گردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. پیروز و پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.