شرایط کار در ترکیه (کاریابی فوری و تضمینی)

Turkey Working Conditions

آیا قصد راه اندازی کسب و کار در کشور ترکیه دارد؟ آیا میخواهید از شرایط کار در این کشور اطلاعات مفیدی کسب کنید؟ در این مقاله که توسط شرکت ترک نیک منتشر شده، قصد داریم تا نکات مهم و ارزشمندی را در مورد شرایط کار و مشاغل مهم ترکیه در اختیارتان قرار دهیم. داشتن رفاه و آسایش نقطه مشترک همه انسان ها می باشد که برای بدست آوردن آن همواره در تلاش هستند. یکی از راه های کسب این آسایش که برای افرادی که قصد سفر به ترکیه یا اخذ اقامت دائم این کشور را دارند، کار در ترکیه می باشد که همواره تعدادی زیادی از کارجویان را روانه این کشور کرده است و متاسفانه عده ای از این اشخاص به دلیل ندانستن اطلاعات کافی در مورد شرایط کار در ترکیه و همچنین نداشتن تجربه کافی متضرر شده اند. بدین منظور در این مقاله به مسائل و موضوعات پیرامون زندگی و کار در کشور ترکیه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید و در انتهای مقاله نظرات ارزشمندتان را برای ما ارسال نمایید.

در این مقاله خواهید خواند:

 • فرهنگ کشور ترکیه
 • اعتقاد و مذهب مردم ترکیه
 • گویش و زبان ترکی
 • اقتصاد رو به رشد ترکیه
 • ترکیه شاهراه ارتباطی اروپا و آسیا
 • ترکیه قطب گردشگری است
 • قوانین کار در ترکیه
 • تعطیلات در ترکیه
 • اتحادیه های ترکیه
 • وضعیت طبقه کارگر در ترکیه
 • قوانین کاری برای اتباع بیگانه در ترکیه
 • قوانین برای اتباع کاری در خارج از کشور ترکیه
 • دسته بندی کارگران در ترکیه
 • قراردادهای کار موقت در ترکیه
 • حق استفاده از حقوق اشتغال قانونی
 • تعطیلات آخر هفته در ترکیه
 • حق استراحت کاری
 • تعطیلات عمومی برای کارمندان و کارگران
 • بیمه کارفرما در مورد هر کارمند
 • سنوات کاری در ترکیه
 • دوره های زمانی
 • تشویقی و پاداش در قوانین کار ترکیه
 • اجازه کار در ترکیه
 • ویزای کاری ترکیه
 • هزینه اخذ ویزای کاری ترکیه
 • دوره زمانی برای کار در ترکیه
 • موانع برای کار در کشور ترکیه
 • روال اخذ مجوز کاری ترکیه
 • اجازه کار نامحدود و مشاغل مورد نیاز در ترکیه
 • هزینه دریافت ویزای کاری ترکیه
 • محدودیت های سنی برای کار در ترکیه
 • جمع بندی نهایی
Culture of Turkey
Culture of Turkey

فرهنگ کشور ترکیه

ترکیه کشوری دموکراتیک می باشد که فرهنگی ادغام شده از دو فرهنگ اروپایی و آسیایی را در خود گنجانده است که مشخصه مهم و بارز مردم این کشور شامل مهربانی، خونگرمی و میهمان نوازی می باشد و این امر خود به تنهایی باعث جذب بسیاری از گردشگران به سمت ترکیه شده است. در مقاله فرهنگ ترکیه سعی کردیم تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم.

ازدواج در این کشور نیز برخلاف اکثر کشورهای اروپایی دارای شرایط خاص است، چرا که ترک ها مردمی پایبند به خانواده و داشتن رابطه طولانی مدت می باشند. از نکات جالب دیگر، گرفتن نام فامیلی شوهر توسط زنان است و همچنین مراسم ازدواج آن ها شباهت های بسیاری به آداب و رسوم مردم ایران دارد. تاریخ ترکیه بسیار جذاب و خواندنی است.

Religion in Turkey
Religion in Turkey

اعتقاد و مذهب مردم ترکیه

آزادی ادیان در ترکیه معنا و مفهوم واقعی دارد چرا که در این کشور هر دین و مذهبی را می توان یافت که با احترام به همدیگر در کنار هم مشغول زندگی هستند. جمعیت این کشور تقریبا 82 میلیون نفر می باشد که از این میان 47 میلیون مسلمان اهل سنت بوده که اکثراً گرایش حنفی دارند. در این میان 18 میلیون علوی، 1 میلیون اهل تشیع و حدود 1 میلیون دیگر پیرو ادیان متفرقه و تعدادی هم بدون دین هستند.

Turkish dialect and language
Turkish dialect and language

گویش و زبان ترکی

زبان مردم این کشور ترکی استانبولی بوده که خود دارای لهجه و گویش های مختلفی می باشد. این لهجه و گویش شباهت بسیار نزدیکی به لهجه آذری مردم ایران دارد و همچنین عده کمی از مردم این کشور به زبان کردی نیز صحبت می کنند. نکته بارز و مهم این است که بسیاری از مردم ترکیه به دلیل رونق گردشگری و تردد بسیاری از توریست ها و گردشگران به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند.

مسلماً هر کسی که قصد سفر به ترکیه را دارد و می خواهد شرایط کار در ترکیه را بداند، باید حداقل آشنایی با زبان ترکی استانبولی را داشته باشد. بنابراین لازم است که حداقل با واژگان و جملات ضروری و مهم آشنا این زبان شود. زبان ترکی استانبولی تنها مختص به شهر استانبول نیست و در تمام کشور رایج است.

Turkey's growing economy
Turkey’s growing economy

اقتصاد رو به رشد ترکیه

عوامل بسیاری باعث می شود که یک کشور بتواند جزء قدرت های اقتصادی برتر دنیا قرار بگیرد که در این میان کشور ترکیه توانسته با قوانین و مقررات و سیاست های درست، اقتصاد خود را روز به روز بهبود بخشد که در ادامه با علل پیشرفت این کشور در زمینه اقتصاد بیشتر آشنا خواهیم شد. جالب است بدانید که اقتصاد ترکیه ششمین اقتصاد موفق قاره اروپا است.

Turkey is a bridge between Europe and Asia
Turkey is a bridge between Europe and Asia

ترکیه شاهراه ارتباطی اروپا و آسیا

ارتباط بین آسیا و اروپا به دلیل مراودات مالی و بازرگانی یکی از نکات مهم اقتصادی ترکیه است که همه کشورها به دلیل منافع خودشان همواره در تلاش برای استحکام این رابطه می باشند. صادرات نقطه قوت و رشد اقتصاد هر کشوری می باشد، به طوری که کشورهای پیشرفته با این اصل توانسته اند جایگاه خودشان را در سطح جهانی ارتقا دهند. ترکیه هم که کانون صادرات و مراودات است توانسته ازاین فرصت طلایی نهایت استفاده را ببرد و اقتصاد خود را سروسامان دهد. لازم به ذکر است که سیستم حمل و نقل ترکیه در طی سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته و روز به روز به به ارتباط خود با جهان می افزاید.

Turkey is a tourism hub
Turkey is a tourism hub

ترکیه قطب گردشگری است

آثار تاریخی به دلیل دیرینه بودن و معماری خاص در ساخت همواره باعث جذب گردشگران زیادی می شود. کشور ترکیه هم به دلیل وجود آثار تاریخی بسیار از این قانون مستثنی نیست و هر ساله پذیرای خیل عظیمی از گردشگران و توریست های خارجی می باشد و این خود باعث جذب سرمایه و درآمد هنگفت برای این کشور شده است. آب و هوای ترکیه یکی دیگر از عوامل جذب توریست می باشد.

وجود سواحل و اقامت گاه های متنوع و زیبا یکی از نقاط قوت برای جذب گردشگر بوده که ترکیه هم با توجه به موقعیت جغرافیایی خوب و مناسب بهترین گزینه برای کسانی می باشد که به دنبال آرامش فکری همراه با هیجان می باشند.

Turkish Labor Law
Turkish Labor Law

قوانین کار در ترکیه

قانون کار ترکیه هفته کار را 45 ساعت تعریف می کند. شرکت های بزرگ از دوشنبه تا جمعه از ساعت 8 تا 17.30 عصر باز هستند. البته این موضوع به نوع کسب و کار هم بستگی دارد و برخی مشاغل ساعات کاری بیشتری دارند.

به رغم قانون، هیچ هفته کار استاندارد در ترکیه وجود ندارد. در حالی که کارمندان شرکت ها ممکن است در واقع 45 ساعت در هفته با کمی اضافه کاری کار کنند. اتباع خارجی که در صنعت گردشگری (به خصوص در بخش بار و رستوران) کار می کنند، ممکن است ساعات بیشتری را به این امر اختصاص دهند.

ممکن است از دیدن کودکانی که در خدمات و حتی صنایع مشغول به کار هستند شگفت زده شوید. کارگران ترک واجد شرایط اشتغال تمام وقت، از سن 15 سالگی مشغول به کار هستند و در فرهنگ مردم این کشور رایج است که مردان بالغ نباید تنبلی کرده و از زیر کار در بروند. کودکان تا 13 سال واجد شرایط اشتغال به صورت پاره وقت هستند، مادامی که کار بدنی سخت نباشد و آن ها بتوانند در کلاس های مدرسه شرکت کنند. در حال حاضر کار کردن کودکان کم سن در ترکیه به ویژه در میان خانواده های فقیر و روستایی شایع است.

Holidays in Turkey
Holidays in Turkey

تعطیلات در ترکیه

بیشتر شرکت های ترکیه در سال دو هفته تعطیلات به منظور استراحت کارمندان خود ارائه می کنند، که این تعطیلات برای همه به ویژه کارگران صدق نمی کنند چرا که این گروه با وجود کار سخت و تمام وقت از مرخصی یک روز در هفته بهره مند هستند. متاسفانه برای عده ای دیگر این مرخصی به چند روز در هفته هم می رسد که به به طور واضح به تبعیض در بین کارگران می توان پی برد.

کارگران خارجی نباید انتظار داشته باشند که کلیه تعطیلات رسمی غربی (مانند کریسمس و عید پاک) توسط کارفرمایان خود به رسمیت شناخته شود، مگر اینکه در شرکت های بزرگ بین المللی کار کنند. تمام شرکت ها موظف هستند تا به کارمندان و کارگران خود روزهای مشخصی را استراحت بدهند، مگر اینکه شما در صنعت گردشگری کار کنید که در این صورت باید منتظر فصل های کاهش مسافر (زمستان و پاییز) باشید. همچنین بسیاری از کارمندان نیمه وقت شرکت های توریستی، 7 هفته در طول فصل شلوغ گردشگری (تابستان) به همراه وقت های اضافه کاری مشغول می باشند.

Turkish Unions
Turkish Unions

اتحادیه های کاری در ترکیه

کارمندان تمام وقت از حمایت اتحادیه بهره مند می شوند، گرچه اتحادیه های ترکیه با محدودیت های خاصی روبرو هستند که اتحادیه های کشورهای دیگر این کار را نمی کنند. برای اینكه اتحادیه ها به عنوان كارگزار فعالیت های قانونی داشته باشند، باید 10٪ از كارمندان هر شرکت ذی ربط را از حقوق و مزایای ویژه بهره مند سازند. در کشور ترکیه گروه های شغلی خاصی وجود دارند که به هیچ عنوان مجاز به اعتصاب نیستند. از میان آن ها می توان به مشاغل آموزشی، دفاع ملی، بهداشت و خدمات درمانی اشاره کرد.

با بررسی جوانب مختلف ممکن است بگویید که قانون کار ترکیه هنوز یک عمل در دست انجام است. چنانچه در یکی از شرکت های این کشور به عنوان کارمند یا کارگر مشغول کار هستید و احساس می کنید که مورد بدرفتاری و خشونت قرار گرفته اید، می توانید مراتب اعتراض خود را به اداره کار و رفاه اجتماعی این کشور اعلام کنید. پس از بررسی شکایت شما توسط کارشناسان این اداره، چنانچه حق با شما باشد می توانید خسارت خود را از کارفرمای مربوطه دریافت کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله جذاب شرایط زندگی در استانبول را از دست ندهید.

The Condition of the Working Class in Turkey
The Condition of the Working Class in Turkey

وضعیت طبقه کارگر در ترکیه

در سال 2017 میلادی تحقیقاتی درباره “وضعیت طبقه کارگر در ترکیه” انجام شد که این تحقیقات جزئیات شرایط کار و رفتار های طبقه کارگر در ترکیه را توضیح می دهد. این تحقیقات از 2 هزار کارگر توسط پژوهشکده کنفدراسیون اتحادیه های کارگری مترقی (DİSK-AR) انجام شد که نشان می داد حقوق کارگران ترکیه نسبت به بقیه کشورها بهتر می باشد که همین امر باعث شده تا افراد زیادی از کشورهای مختلف به منظور کار به کشور ترکیه بیایند.

تحقیقات سازمان ملل جهانی نشان می دهد که این کشور با افزایش مهاجر و سرمایه گذار بسیاری روبرو بوده و پیش بینی شده که ترکیه با مشکل کمبود امکانات رفاهی در آینده مواجه گردد. دولت ترکیه بدین منظور اقداماتی را درنظر گرفته تا بتواند به نیازهای این افراد پاسخ دهد.

Work permit law for foreigners in Turkey
Work permit law for foreigners in Turkey

قوانین کاری که برای اتباع بیگانه در ترکیه

قوانین اشتغال در ترکیه برای اتباع بومی و اتباع بیگانه به طور یکسان اعمال می شود. علاوه بر این مقررات ویژه ای وجود دارد که مجوزهای اشتغال و اقامت اتباع  بیگانه را که قصد کار در ترکیه دارند تنظیم می کند.

بخش های اصلی قانون مربوط به اشتغال برای اتباع ترکیه و اتباع خارجی به شرح زیر است:

طبق قانون احزاب ترکیه قرارداد استخدام اتباع خارجی قابل اجرا است، به شرط آنکه حداقل استاندارد های ایمنی های محیط کار مشخص شده طبق قوانین کشوری رعایت شود. در شرایطی که طرفین صریحاً قانونی را انتخاب نکرده باشند، قوانین کشوری که کار در آن انجام می شود قابل اجرا است. علاوه بر این، در صورت پیمان های بین المللی یا دو جانبه بین ترکیه و کشور مبدأ کارمند، اصطلاحات مرتبط با آن پیمان اساساً تا حد ممکن اعمال می شود.

Laws that apply to foreigners working in Turkey
Laws that apply to foreigners working in Turkey

قوانین کار برای اتباع بومی در خارج از کشور ترکیه

برای اتباع ترکیه که در خارج از کشور کار می کنند قانون خاصی وجود ندارد که اصول مختلف یا خاص را تنظیم کند. اما اگر پیمان استخدام بین المللی یا دو جانبه با کشوری که اتباع ترکیه در آن اشتغال دارند امضا شود، مقررات آن پیمان ممکن است اعمال شود.

Classification of Workers in Turkey
Classification of Workers in Turkey

دسته بندی کارگران در ترکیه

قانون کار ترکیه و اصول قانون کار، دسته بندی های خاصی از کارگران را تعریف نمی کند. با این حال، قرارداد های کاری به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند.

دسته های اصلی قرارداد های کاری در ترکیه عبارتند از:

 1. مداوم و غیر مداوم
 2. مدت ثابت و مدت نامعلوم
 3. تمام وقت و پاره وقت
 4. فصلی
 5. موقت
 6. قرارداد های استخدامی تیمی
 7. قرارداد های استخدام همراه با دوره های آزمایشی یا بدون دوره
Temporary employment contract in Turkey
Temporary employment contract in Turkey

قرارداد های کار موقت در ترکیه

کارگرانی که به عنوان موقتی در یک شرکت یا کارگاه مشغول کار می شوند، از نظر پوشش به دو دسته یقه سفید و یقه آبی تقسیم می شوند تا شناسایی آن ها برای کارفرما آسان گردد. این دو دسته امکان دارد از نظر زمان کاری، مدت استخدام یا موارد دیگر باهم تفاوت داشته باشند. لازم به ذکر است که این موضوع درمورد همه شرکت های ترکیه صدق نمی کند و برخی شرکت ها لباس های کارگران خود را یک دست و یک شکل طراحی می کنند.

این تمایز می تواند برای شناسایی کارگران ساده و سر کارگران (نماینده کارفرما) نیز باشد. مدیران اجرایی که وظیفه اداره محل کار را بر عهده دارند، در صورت خاتمه قرارداد کار موقت، حق ندارند برای بازگشت به کار شکایت کنند. بر خلاف قاعده کلی قانون کار ترکیه، چنانچه قرارداد کار موقت با مدت معینی توسط مدیر اجرایی تمدید شود، به عنوان قرارداد کار نامعین تلقی نمی شود و می توان قرارداد موقت را پس از مدتی به قرارداد مدت دار یا دائم تبدیل کرد.

حتما بخوانید: 10 هتل لوکس 5 ستاره در استانبول

در صورتی که بخواهید در یک شرکت به عنوان کارگر یا کارمند مشغول به کار شوید، به احتمال زیاد باید قرارداد موقت امضاء کنید و پس از مدتی در صورت نداشته سوء رفتار می توانید قرار داد خود را ارتقاء داده و آن را دائمی کنید.

License to use legal employment
License to use legal employment

حق استفاده از حقوق اشتغال قانونی

طبق مقررات قانون کار ترکیه کارمندان از حقوقی خاص برخوردار هستند که در بیشتر موارد لازم الاجرا است. این حقوق قانونی که براساس دسته بندی کارمندان تفکیک نشده به شرح زیر است:

 1. حق پاداش بدون تبعیض: هر کارمند حق دارد بخاطر اضافه کاری که انجام می دهد درخواست پاداش بدهد.
 2. میزان دستمزدها بسته به موقعیت کارمند: ماهیت کار و استاندارد های بازار متفاوت است. با این وجود حقوق یک کارمند نمی تواند پایین تر از حداقل دستمزدی باشد که توسط دولت تعیین می شود. این میزان دستمزد هر دو سال یک بار توسط دولت ترکیه تعیین و به اداره کار ابلاغ می گردد.
 3. میزان و نحوه پرداخت حقوق اضافه کاری: پرداخت اضافه کار طبق قانون کار ترکیه طوری است که ساعات کاری یک کارمند در هفته نمی تواند بیش از 45 ساعت باشد. اگر کارمند بیشتر از این میزان گفته شده در هفته مشغول کار شود، کارفرما مکلف به پرداخت دستمزد اضافه کاری است. با این حال، برخی از کارمندان (به عنوان مثال مدیران سطح بالا و کارمندانی که می توانند برنامه ساعت کاری خود را تعیین کنند و حقوق دریافت کنند که بالاتر از استاندارد های بازار می باشد) نمی توانند درخواست دستمزد برای اضافه کاری کنند زیرا حقوق این افراد به نسبت کارمندان معمولی بالاتر بوده و مزایای کاری آن ها نیز به مراتب بهتر می باشد.
وضعیت مرخصی های سالیانه کارمندان در ترکیه

مرخصی سالانه هر کارمندی که حداقل یک سال در همان محل مشغول به کار باشد، شامل قوانین وزارت کار در خصوص مرخصی های سالانه می شود.

مدت زمان مرخصی سالانه بسته به مدت اشتغال متغیر است:

 • به کارمندانی که بین یک سال تا پنج سال کار کرده اند (از جمله سال پنجم) 14 روز مرخصی به آن ها داده می شود.
 • به کارمندانی که بیش از پنج سال تا 15 سال کار کرده اند 20 روز مرخصی داده خواهد شد.
 • به کارمندانی که 15 سال و بیشتر کار کرده اند 26 روز مرخصی تعلق می گیرد.

Weekend in Turkey

Weekend in Turkey

تعطیلات آخر هفته در ترکیه

هر کارمندی که به مدت 45 ساعت در هفته کار کرده است، حق تعطیلات آخر هفته 24 ساعته را دارد. کارفرمایان حق ندارند این تعطیلات آخر هفته را از حقوق کارمندان کسر کنند.

حق استراحت کاری کارمندان

هر کارمند حق دارد استراحت کند که مدت زمان آن بسته به ساعات کار متفاوت باشد. چنانچه ساعات کاری وی بیشتر از زمان استاندارد باشد، باید حق استراحت بیشتری دریافت کند که این موضوع به صورت توافقی هنگام استخدام تعیین می گردد و قابل تغییر نیست.

تعطیلات عمومی برای کارمندان و کارگران

کارکنان شرکت های ترکیه هر سال حق دارند در تعطیلات عمومی و رسمی از کار معاف شوند و استراحت کنند، لازم به ذکر است که این مدت زمان را نمی توان از حقوق کارمندان به صورت قانونی کسر کرد. اگر کارمندان در تعطیلات عمومی کار کنند، به ازای هر روز باید پاداش دریافت کنند. چنانچه قصد دارید در یک شرکت استخدام شوید، بهتر است در ابتدا تمام این موضوعات را به صورت شفاف بیان کرده و با کارفرمای خود به توافق برسید تا در آینده از مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

Employer insurance for every employee
Employer insurance for every employee

بیمه کارفرما در مورد هر کارمند اش

کارفرما موظف است پس از استخدام کارمند یا کارگر، آن را به شرکت بیمه تحت قرارداد اطلاع دهد و از ماه اول کارمند خود را تحت پوشش بیمه حوادث و دیگر بیمه ها بسته به قرار داد در آورد. طبق قوانین تأمین اجتماعی ترکیه، هر کارمند باید از روز اول کار خود بیمه شود.

سنوات کاری در ترکیه

پس از خاتمه قرارداد کار، کارمندان حق دارند به شرط اینکه حداقل یک سال اشتغال مستمر داشته باشد از شرکت مربوطه سنوات خود را دریافت کنند و در صورتی که کارفرما از این امر امتناع کند، کارمند می تواند به شرکت کارورزی شکایت کرده و حق خود را طلب کند. مقدار سنوات و اضافه کاری با ضرب تعداد سال های اشتغال با حقوق ماهیانه کارمند در خاتمه محاسبه گردد.

حداقل دوره های اطلاع به کارمند پیش از فسخ قرارداد کاری:

 1. چنانچه کارمند یا کارگر کمتر از شش ماه مشغول به کار باشد = دو هفته زودتر
 2. اگر بین شش ماه تا 18 ماه مشغول کار باشد = چهار هفته زودتر
 3. در صورتی که بین 18 ماه تا سه سال مشغول کار بوده = شش هفته زودتر
 4. در آخر اگر بیش از سه سال اشتغال داشته باشد = هشت هفته زودتر

اگر کارفرما قرارداد کاری را بر اساس یک دلیل معتبر (دلایلی که در قرار ذکر شده از قبل) فسخ کند، انتظار می رود کارفرما طبق قانون عمل نماید و زمانی به وی اطلاع دهد که او بتواند به دنبال جای دیگر برای استخدام باشد. اگر اخطار قبل از فسخ قرارداد به کارمند داده نشود، در این صورت کارمند حق دارد دستمزد مدت زمانی که باید بیشتر در آن شرکت کار می کرد را دریافت کند، به بیان ساده باید دستمزد مدتی که به عنوان دوره اطلاع قبل از فسخ قرار داد معین شده را دریافت کند. اگر کارفرما دیر تر از مدت زمان قانونی به کارمند خود در مورد فسخ قرارداد اطلاع دهد، وی می تواند خسارت مربوطه را با توافق یا شکایت کتبی اخذ نماید.

Return to work in Turkey
Return to work in Turkey

بازگشت به کار طبق قانون کار ترکیه

اگر قرارداد کار یک کارمند بدون دلیل موجه فسخ شود، کارمند حق دارد از کارفرمای خود برای بازگشت به کار شکایت کند. لازم به ذکر است که این حق فقط برای کارمندان تحت پوشش مقررات امنیت شغلی اعمال می شود که در محل های کاری با بیش از 30 کارمند قابل قبول است.

در برخی موارد دیده شده که وزارت کار ترکیه بر روی شرکت های چند ملیتی حساسیت بیشتری نشان می دهد. به صورتی که شکایت کارمندان این شرکت ها را با دقت بیشتری بررسی و رسیدگی می کند. کارمندان باید حداقل شش ماه در محل کار خود مشغول کار باشند تا از این مفاد بهره مند شوند. معیارهای سنوات برای کارگران غیرقانونی معتبر نخواهد بود و این کارگران از مقررات امنیت شغلی بهره مند نمی شوند حتی اگر بیشتر از شش ماه در محل کار حاضر باشند.

Time periods for working in Turkey
Time periods for working in Turkey

دوره های زمانی

طبق قانون کار ترکیه، هیچ محدودیت قانونی در مورد مدت قرارداد کار وجود ندارد. قانون کار ترکیه اعلام کرده است که قرارداد کاری می تواند برای مدت نامحدودی تصویب شود و مدت زمان مشخصی تعیین نگردد. در مورد قرارداد های با مدت معین، قانون کار ترکیه می گوید که چنین قرارداد هایی بیش از یکبار قابل تمدید نیستند، مگر اینکه انجام این کار در شرایط ضروری صورت پذیرد و مدت قرار داد نیز باید به مدت معین یا دائم افزایش یابد.

Encouragement in Turkish labor law
Encouragement in Turkish labor law

تشویقی و پاداش در قوانین کار ترکیه

مجلس شورای ملی ترکیه قانونی را در سال 2018 میلادی تصویب كرد كه سپس توسط تأمین اجتماعی اصلاحات خاصی روی آن انجام شد. این اصلاحیه تصریح می کند که حق بیمه بیکاری (که توسط کارفرما تعیین شده است) برای کارمندان استخدام شده از تاریخ 10اسفند 1389 (1 مارس 2011) به جای پرداخت توسط کارفرمای از صندوق بیمه بیکاری جبران می شود. این قانون در تاریخ 11 دی 1399 (31 دسامبر 2020) به پایان می رسد و احتمال دارد تغییر کند.

علاوه بر اضافه کاری و سنوات، کارمندان می توانند از مزایا و پاداش های دیگری هم بهره مند شوند. چنانچه یک کارمند بتواند کار خود را به درستی انجام داده و سبب فروش بیشتر شود، می تواند از کارفرمای خود طلب پاداش نماید. البته این در صورتی است که در قرارداد کاری موردی با این مضمون ذکر شده باشد، در غیر این صورت کارفرما می تواند به خواست خود کارمند اش را تشویق کند.

Work permit in Turkey
Work permit in Turkey

اجازه کار در ترکیه

اگر می خواهید در کشور ترکیه مشغول کار شوید می بایست در ابتدا رزومه کاری خود را به شرکت مربوطه ارسال کنید و چنانچه با استخدام شما موافقت شود، می توانید مدارک پیش نیاز استخدام را از شرکت مورد نظر گرفته و به سفارت ترکیه ارائه کنید.

Business visa for Turkey
Business visa for Turkey

ویزای کاری ترکیه

روال اخذ مجوز کار در ترکیه: اتباع خارجی قبل از شروع  به کار در ترکیه باید ویزای کار و اجازه کار دریافت کنند. ویزای کار را می توان از سفارت ترکیه در ایران دریافت کرد، همچنین مجوز کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی اعطا می شود. طبق قانون مجوزهای کاری برای اتباع خارجی در ترکیه، ویزای کار بدون مجوز کاری معتبر نیست.

اتباع خارجی که حداقل شش ماه اجازه اقامت دریافت کرده اند، نیازی به اخذ ویزای کار از طریق سفارت ترکیه نخواهند داشت، زیرا می توانند مستقیماً درخواست مجوز کار در ترکیه کنند.

The cost of obtaining a Turkish work visa
The cost of obtaining a Turkish work visa

هزینه اخذ ویزای کاری ترکیه

هزینه دریافت ویزای کار ترکیه بستگی به مدت زمان اقامت و شغل مورد نظر دارد. در ابتدا باید درخواست خود را به سفارت ترکیه ارسال کرده و سپس منتظر پاسخ درخواست باشید. به طور کلی می توان هزینه اخذ ویزای ترکیه را به صورت زیر بیان کرد:

 • هزینه اخذ ویزای کار موقت به مدت یک سال: 615 لیر
 • هزینه اخذ ویزای کار دائم:  615 لیر
 • هزینه اخذ ویزای کار مستقل: 6152 لیر
Time period for working in Turkey
Time period for working in Turkey

دوره زمانی برای کار در ترکیه

هیچ برنامه زمانی مشخصی برای اعطای ویزای کار ترکیه به اتباع خارجی پیش بینی نشده است و این موضوع بستگی به میزان درخواست ها دارد به نحوی که اگر تعداد درخواست ها زیاد باشد، سفارت زمان بیشتری نیاز دارد تا به درخواست های جدید رسیدگی کند. با این حال پیشنهاد می شود حداقل یک ماه قبل از تاریخ عزیمت دلخواه، درخواست برای ویزای کاری ارسال شود زیرا ممکن است تاخیر در روند صدور ویزا وجود داشته باشد.

پس از ارسال مستندات مورد نیاز توسط متقاضی به سفارت ترکیه، وزارت کار و تأمین اجتماعی ظرف یک ماه درخواست را نهایی می کند به شرط کامل بودن درخواست. همچنین مطابق قانون کشوری ترکیه، استخدام اتباع بیگانه بدون اجازه کار به هیچ عنوان مجاز نیست.

بنابراین، در صورتی که یک کارفرما کارمندی را بدون داشتن اجازه کار استخدام کرده و رویه فوق الذکر را رعایت نکند، بر این اساس کارفرما جریمه نقدی خواهد شد. این جریمه ها هر سال مورد تجدید نظر قرار می گیرند. یک شهروند خارجی که بدون مجوز کار کار می کند نیز تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت و مقامات دولتی نیز به این امر اختیار دارند که تبعه خارجی را از کشور خارج کنند.

Barriers to work in Turkey
Barriers to work in Turkey

موانع برای کار در کشور ترکیه

همانطور که گفته شد مردم ترکیه به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند همه افراد به زبان انگلیسی مسلط نیستند، از این رو می بایست آشنایی مختصری با این زبان داشته باشید و بتوانید در حد رفع نیازهای خود آن را فرا بگیرید. به دلیل اینکه سالیانه درخواست های زیادی از کشورهای مختلف جهت اخذ ویزای کاری ترکیه به سفارت ارسال می شود، شما می بایست مدتی منتظر بمانید.

همچنین کار در یک کشور دیگر مسلماً برای هر فردی سختی های خودش را دارد و ممکن است ماه های اول سخت و آزار دهنده به نظر برسد، اما پس از مدتی قوانین آنجا و آداب و رسوم این کشور را خواهید شناخت و می توانید با خیال آسوده به زندگی و کار خود بپردازید.

Procedures for obtaining a Turkish work permit
Procedures for obtaining a Turkish work permit

مراحل اخذ ویزای کاری ترکیه

اتباع خارجی برای اشتغال در ترکیه باید مجوز کار دریافت کنند. درخواست مجوز کار می تواند در داخل ترکیه یا از خارج از کشور ثبت شود که به شرح زیر می باشد.

 • خارج از ترکیه: اتباع خارجی باید با داشتن گذرنامه، ویزای کار، کپی از قرارداد کار و یک عکس از گذرنامه، به سفارت ترکیه مراجعه نمایند.
 • داخل ترکیه: اتباع خارجی که حداقل اجازه اقامت شش ماهه را اخذ کرده اند می توانند برای دریافت مجوز کار مستقیماً به وزارت کار و تأمین اجتماعی مراجعه کنند.

جهت اخذ ویزای کاری ترکیه چه مدارکی مورد نیاز است؟

 • مدارک اقامت
 • پاسپورت
 • یک قطعه عکس 3 در 4
 • دریافت و ارائه کد ملی ترکیه (این کد توسط اداره امنیت ترکیه اعطا شده و به اتباع خارجی اختصاص دارد)
 • فرم درخواست شغل + تایید از سوی کارفرما
 • برگه در خواست الکترونیکی
 • برگه تایید شرکت مورد نظر توسط وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه
 • پست الکترونیکی کارفرما (شرکت)
 • ارائه کد رمز دولتی کارفرما
 • مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)
 • پرداخت مبلغی به منظور دریافت کارت اقامت کاری ترکیه (برای بزرگسالان 72 لیر و زیر 18 سال مبلغ 36 لیر)
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

چنانچه فرد متقاضی بخواهد همراه با خانواده برای اخذ ویزای کاری اقدام کند: 

 • تهیه و ارائه مدارک بیمه درمانی برای تمام اعضای خانواده متقاضی
 • اقدام به منظور دریافت شماره مالیاتی
 • مدرک معتبر به منظور اثبات تمکن مالی به منظور سرپرستی اعضای خانواده
Work permit in Turkey
Work permit in Turkey

اجازه کار نامحدود و مشاغل مورد نیاز در ترکیه

اجازه کار قطعی در ابتدا می تواند حداکثر برای یک سال مجاز باشد. در پایان یک سال مجوز می تواند تا سه سال تمدید شود و سپس مجدداً در کل تا شش سال (یعنی برای سه سال دیگر) دوباره تمدید شود.

در شرایط زیر اجازه کار نامحدود به اتباع خارجی در ترکیه اعطا می شود:

 • قبلاً مجوز اقامت طولانی مدت گرفته است.
 • حداقل هشت سال با اجازه اقامت در ترکیه حضور داشته است.
 • به مدت هشت سال به طور قانونی و مستمر در ترکیه فعالیت می کرده است.
 • اگر متقاضی یکی از معیارهای فوق را رعایت کند، وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه می تواند مجوز کار را برای مدت نامحدود صادر کند.

از میان مشاغل موجود در ترکیه، مشاغل زیر برای اتباع خارجی مورد نیاز است:

 1. فناوری اطلاعات
 2. فست فود و غذاهای بسته بندی شده
 3. گردشگری
 4. مواد شیمیایی
 5. خدمات مشاوره مالی
 6. نساجی
 7. محیط زیست
 8. خودرو سازی
 9. ساخت و ساز
 10. شرکت تعمیرات
 11. رزرو هتل و آپارتمان
 12. دفتر مشاوره تغییر کسب و کار
 13. شرکت های پتروشیمی
 14. فروشگاه‌های الکترونیک و لوازم خانگی
 15. شرکت خدمات نظافتی
 16. کشاورزی و صادرات فندق
 17. خدمات پذیرایی تخصصی برای صنعت حمل و نقل هوایی

Age restrictions for working in Turkey

Age restrictions for working in Turkey

محدودیت های سنی برای کار در ترکیه

محدودیت سنی طبق قانون کار ترکیه:

 1. استخدام کودکان زیر 15 سال ممنوع است.
 2. همچنین استخدام افراد زیر 18 سال برای برخی از مشاغل و برای مشاغل مورد نیاز ممنوع است.

محدودیت های ملیتی:

در کشور ترکیه هیچگونه محدودیت ملیتی وجود ندارد و به اتباع خارجی مجاز به کار در ترکیه مشروط بر اینکه مجوز و شرایط اقامت را داشته باشند، ویزای کاری تعلق خواهد گرفت.

Final conclusion
Final conclusion

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی بر این شد تا جوانب مختلف مربوط به قوانین کار در ترکیه و شرایط یافتن شغل مناسب بررسی شود. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و چنانچه سوال یا پیشنهادی جهت بهبود این مقاله دارید، می توانید در قالب نظرات کاربران برای ما ارسال کنید. تمام نظرات شما توسط کارشناسان خوانده شده و در اسرع وقت پاسخ داده می شود.

4.6/5 - (19 امتیاز)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: turknik

همیشه آرزو داشتم که یک مرجع کامل فارسی زبان جهت معرفی کشور زیبای ترکیه و جاذبه های گردشگری آن وجود داشت، تا گردشگران بتوانند قبل از سفر اطلاعات مفیدی کسب کنند. این آرزو اکنون ترک نیک نام دارد. امیدوارم از مطالب سایت لذت ببرید. چنانچه مطالب مورد پسند شما عزیزان واقع گردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. پیروز و پاینده باشید.

1 دیدگاه

 1. با سلام دارای مدرک ارشد مهندسی صنایع و طراح 3جلد کتاب در زمینه طراحی الگوریتمهای هوش نرم بهینه ساز جهت طرحریزی و مقاومسازی سیستمها و ابر سیستمها میباشمکه انتظاراتی که از پیاده سازی این دانش میرود چنینست:تنظیم بازار و قیمت کالاهای اساسی،ابزارهای بازار پولی و بانکی،بازار سرمایه،بازار باز و راهسازی، سدسازی،خطوط راه آهن، بندر و اسکله سازی ،میادین و سازه های صنایع دریایی و کشتی سازی،بندرسازی و موج‌شکن‌های عظیم؛ سازه‌های دریایی و فراساحلی،راه و مسیر دسترسی به مناطق صعب‌العبور، پروژه‌های حوزۀ نفت و گاز و پتروشیمی،آبگیرهای صنعتی پالایشگاهی و آبشیرین‌کن‌ها،تونل آب رسانی ،بندر پتروشیمی،نیروگاه برق،شهرک صنعتی-مسکونی،پالایشگاه میعانات گازی، آزاد راه‌ها، بزرگ راه‌ها،تونل ها،سکوها و تأسیسات نفتی خطوط انتقال فیبر نوری، راه‌آهن شهری،خطوط لوله نفت و گازرسانی به شهرها و روستاها،کیفیت و کمیت پالایشگاههای فراورده های نفتیدر ضمن بنده بدون سابقه کاری میباشم و بطور نسبی یعنی در حد مطالعه به زبانهای انگلیسی،سوئدی،عربی و ترکی واردم اما هنوز در محیط مربوطه قرار نگرفته ام که به قول معروف فول بشومقبل از اینکه برایم کار مورد نظر را پیشنهاد دهید و حق الزحمه شما بکنار لطفاَ بگویید که چه کارهایی را باید انجام دهم(40ساله ام) تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *